Opłaty celne: co to jest cło i kiedy się je płaci?
Rozwój technologiczny, łatwy dostęp do internetu, sprawnie działająca i dobrze rozwinięta sieć logistyczna firm kurierskich. To jedne z wielu elementów, które wpływają na to, że świat staje się dla nas coraz mniejszy. Nie jest już problemem otrzymanie towaru zakupionego po drugiej stronie kuli ziemskiej. Czasami to kwestia jedynie kilku dniu, aby mieć w swoich rękach zamówienie. Z tym procesem wiążą się jednak dodatkowe koszty takie jak cło, które jest zjawiskiem znanym od setek lat i nie stanowi novum. Nie da się jednak nie zauważyć, że jego znaczenie uległo zmianie, zwłaszcza jeśli pod lupą znajdzie się Unia Europejska. Czym dokładnie jest cło, jakie zasady obowiązują przy jego obliczaniu? Jak nadać i wysłać paczkę zagraniczną, a także zweryfikować, która taryfa celna ją obejmuje? Jakie znaczenie mają granice celne państwa? Na te, i wiele innych pytań związanych z cłem, odpowiedź znajdziecie w artykule!
Spis treści
Czym jest cło – przewóz towarów
Cło to opłata, którą nakładana jest na towary importowane i eksportowane z danego kraju oraz przewożone przez granicę celną danego państwa. Opłaty naliczane są po przekroczeniu granicy celnej. To dodatkowy napływ gotówki, który może zasilić budżet kraju.
Kiedy płacimy cło?
Wymienić można trzy podstawowe powody, dla których tego rodzaju opłaty celne są naliczane:
Ochrona rodzimych przedsiębiorców
Cła mają być swego rodzaju zniechęceniem kupujących do nabywania produktów pochodzących spoza określonego obszaru. Nałożone cło to wyższy koszt finalny dla nabywającego sprowadzany towar. Taką samą rzecz można więc otrzymać taniej lokalnie. Warto więc zweryfikować jakie opłaty celne trzeba będzie ponieść w związku z zamówieniem towaru z zagranicy.
Wzbogacenie budżetu Państwa
Coś, o czym już wspominaliśmy wcześniej – cło ma na celu wsparcie wzrostu stanu kasy środków państwowych (Po przystąpieniu Polski do UE, wpływy z tego tytułu uległy znacznemu obniżeniu. Dlaczego? Odpowiedź uzyskasz w dalszej części artykułu).
Wywieranie wpływu na partnera handlowego
Regulowana stawka cła ma znaczenie i może okazać się przydatna, jeśli chcemy wywrzeć wpływ na zmianę polityki handlowej określonego kraju, który z nami współpracuje w ramach eksportu bądź tranzytu produktów.
Cło i jego rodzaje: cło tranzytowe, cła eksportowe, cła fiskalne
Istnieją także różne rodzaje cła. Ze względu na określone czynniki możemy wymienić poniższe rodzaje stawek celnych:
- cło związane z obszarem i kierunkiem przesyłania produktów (importowe, eksportowe, tranzytowe),
- cło związane ze sposobem, w jakim nakłada się ów opłatę (cło specyficzne, ad valorem lub cło kombinowane),
- cło związane z charakterem ekonomicznym (na przykład fiskalne),
- cło ze względu na taryfę celną,
- cła odnoszące się do określonego traktowania.
Efektem finalnym nałożonego cła jest wzrost cen towarów importowanych. Jeśli na rodzimym rynku znajdują się produkty tożsame o niższych cenach, kupujący zdecydowanie zdecydują się na zignorowanie rzeczy przywożonych do kraju na rzecz tych lokalnych. Opłaty celne są więc mechanizmem, którego zadaniem jest zminimalizować skalę importowanych towarów.
Nie da się jednak ukryć, że tworzone liczne formalne organizacje na całym świecie sprawiają, że omawiane w artykule opłaty celne tracą na znaczeniu, ponieważ są całkowicie znoszone. Wielu krajom coraz bliższa jest koncepcja wolnego handlu w ramach wymiany produktów, dlatego stawki cła przestają mieć tak duże znaczenie. Proces globalizacji staje się dostrzegalny także i w tym obszarze i dla wielu stanowi obecnie obowiązującą normą.
Ile wynosi cło – jak oblicza się wysokość cła?
Odpowiedź na to pytanie – ile wynosi cło – może brzmieć: to zależy. Cło nie jest zawsze nakładane. Jeśli indywidualnie i sporadycznie kupujesz produkty na własny użytek (na przykład z Chin), a ich wartość nie przekracza 150 euro – polityka celna nie obejmuje tej wysyłki. Jeśli jednak prowadzisz regularny import (zwłaszcza dużych gabarytów) produktów spoza Unii Europejskiej i przekraczających 150 euro, Twoim obowiązkiem jest uiszczenie cła. Pamiętaj, że bez względu na rodzaj towaru, zawsze musisz opłacić podatek VAT.
To ile wynosi cło, na dany, eksportowany produkt możesz w pierwszej kolejności sprawdzić w Systemie Zintegrowanej Taryfy Celnej ISZTAR. To system integrujący najważniejsze informacje związane z tym procesem, które obowiązują na terenie Polski. Ostateczne cło zależy od wielu czynników, w tym kraju pochodzenia produktu oraz jego rodzaju. Dla przykładu: import parasoli ogrodowych z Australii to 4,7%, z kolei samochody przywiezione z USA to cło o wysokości 5% wartości danego produktu.
Oczywiście, jeśli wysyłasz produkty do dowolnego kraju, poza państwami należącymi do Unii Europejskiej – zawsze skontroluj, jak wygląda tam polityka celna, jak się do niej przygotować i jakie opłaty celne należy uwzględnić. Pomoże to uniknąć ewentualnych komplikacji (także problemów prawnych), a paczka dotrze nas czas do adresata.
Cło na terenie Unii Europejskiej
Jeśli chodzi o cło w UE, państwa członkowskie mają ułatwioną politykę celną. Eksport i import towarów na terenie 27 krajów UE, które należą do Unii Celnej, jest wolny od wszelkich opłat. Jedyny koszt, jaki musimy ponieść to zamówienie firmy przewozowej i opłacenie jej usług. To, że opłaty celne nie są stosowane w handlu między krajami członkowskimi Unii, daje to ogromne możliwości współpracy. Ponadto wszystkie te państwa mają takie same zasady dotyczące naliczania opłaty celnej na towary pochodzące z Chin czy Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Poza opłatami celnymi – w przypadku eksportu produktów z wyżej wspomnianych krajów – należy także pamiętać o uiszczeniu podatku VAT. Opłata celna nie jest więc jedynym kosztem, który należy pokryć.
Dzięki takiej polityce (zgodnie z wiadomościami zawartymi na stronie Krajowej Informacji Gospodarczej) poza już wspomnianymi wyżej elementami, we wszystkich 27 krajach istnieje jedna, uniwersalna definicja wartości celnej. Ponadto stworzono także wspólne zasady odnoszące się do towarów sprowadzanych spoza UE. W konsekwencji opisana polityka europejska sprawia, że stawki cła wpływają na wzrost cen towarów importowanych, a takie same produkty pochodzące z Polski, Niemiec, Belgii czy Hiszpanii są tańsze i chętniej kupowane przez konsumentów.
Import z krajów azjatyckich i amerykańskich – co należy wiedzieć na temat cła z Chin, Japonii i Stanów Zjednoczonych?
Jeśli chodzi o cło importowe i inne kwestie związane z zamawianiem towarów z krajów takich jak Chiny, Japonia czy Stany Zjednoczone, warto mieć na uwadze kilka kluczowych aspektów. Poniżej przedstawiamy informacje na temat tego, jak to wygląda w przypadku importu towaru z wyżej wymienionych krajów.
Cło ze Stanów Zjednoczonych
Jeśli chodzi o cło z USA, to konkretne stawki celne będą uwarunkowane od rodzaju, a także wartości importowanych towarów. Wartość określa dana taryfa celna. To na jej podstawie zostaną obliczone konkretne stawki celne. Należy mieć na uwadze również to, że stawki celne nie są stałe i z roku na rok mogą ulegać zmianie. Wszystko zależy od porozumień zawartych między Stanami Zjednoczonymi a krajami Unii Europejskiej.
Jak wygląda kwestia cła w przypadku towaru z Chin?
Podobnie jak w przypadku Stanów zjednoczonych, cło z Chin jest ustalane na podstawie wartości konkretnego zamówienia, a także klasyfikacji produktów ustalonych przy wykorzystaniu taryfy celnej. Stawka cła nie jest więc jednakowa, a jej wartość może być różna, w zależności od wpływu różnych dodatkowych czynników. Nawet produkty z jednej grupy mogą znacząco różnić się od siebie, jeśli chodzi o stawki cła. Różnice mogą być ogromne, ponieważ oscylują w przedziale od 0 do nawet 50%. Warto więc zweryfikować, jak wyglądają cła importowe w przypadku danych produktów.
Import towaru z Japonii – jakie cło?
Jeśli chodzi o cło importowe w przypadku zamawiania towarów z Japonii, to również należy mieć na uwadze to, że konkretne stawki mogą zależeć od wielu czynników. Cło z Japonii może mieć podobne wartości procentowe, jak towary importowane z Chin. Wszystko zależy od konkretnych produktów, jednak zazwyczaj nie przekracza ono 5%. Umowa o Partnerstwie Gospodarczym UE-Japonia (EPA) może mieć wpływ na wysokość stawek celnych. Należy także pamiętać, że cło to nie jedyne koszty związane z importem towarów z Japonii. Do tego dochodzą koszty transportu i innych podatków. Warto więc uwzględnić wszystkie koszty, aby mieć pewność, że import towaru z Azji wciąż będzie opłacalnym rozwiązaniem.
Cło, a handel z Wielką Brytanią i Ukrainą – co warto wiedzieć?
Konsekwencje zmian politycznych w kontekście handlu z Wielką Brytanią i Ukrainą wymusiły na Unii Europejskiej wprowadzenie odmiennych zasad celnych. Jeśli chodzi o cło z UK, to zgodnie z art. GOODS. 5 Umowy o handlu i współpracy między UE i UK cło na wszystkie towary przywożone z Wielkiej Brytanii do Polski wynosi 0%. Jeśli chodzi o cło z Ukrainy, to jest podobnie. Unia Europejska zniosła cła na towary importowane od naszego sąsiada. Upraszcza to nieco zasady handlu międzynarodowego. Zwłaszcza że temat mógł być nieco problematyczny, ponieważ cła importowe spoza krajów Unijnych miały stawki określone zgodnie z konkretnymi ustaleniami, handlowymi między danymi krajami. Warto więc pamiętać o tym, aby na bieżąco monitorować taryfy celne i zmiany stawek, ponieważ ta kwestia jest dość złożona i zmienna.
Import towarów z Niemiec i Norwegii – co warto wiedzieć na temat cła?
Jeśli chodzi o cło z Niemiec, to zamawiając produkty do Polski od naszego zachodniego sąsiada, nie musimy się obawiać konieczności uiszczenia opłat celnych. Niemcy są jednym z 27 krajów Unii Europejskiej, więc handel międzynarodowy z tym krajem jest pozbawiony kosztów celnych w postaci podatku. Norwegia nie jest członkiem UE, ale jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jeśli więc chodzi o cło z Norwegii, to wiele towarów jest zwolnionych z konieczności opłat. Warto jednak dokładnie zapoznać się z tym tematem, ponieważ może to zależeć od wartości towaru, jego kategorii, a także wielu innych czynników. Jeśli planujesz import towarów z Norwegii, warto skontrolować, jak na dany moment wyglądają kwestie związane z cłem.
Porozumienia handlowe a stawki celne – co należy o nich wiedzieć?
Tak jak wspominaliśmy, stawki za cło w przypadku handlu z danym krajem mogą być zależne od wielu czynników. Jednym z nich są porozumienia handlowe, które mają wpływ na wysokość taryfy celnej. Właśnie z tego względu kwestia związana z opłatami za import towaru z Wielkiej Brytanii, Japonii, czy Ukrainy może być tak zróżnicowana. W przypadku handlu międzynarodowego na podstawie określonych porozumień może dochodzić do takich sytuacji, jak redukcja lub eliminacja cła, ustalenie określonych progów taryfowych czy też dostosowanie opłat celnych do zasady pochodzenia. Warto więc dokładnie monitorować kwestie związane z cłem importowym oraz eksportowym, tak aby nie narażać siebie lub swojej firmy na niepotrzebne koszty. Dobrze też weryfikować kwestie związane z dodatkowymi kosztami, takimi jak akcyza czy stawki VAT, które również mogą różnić się w przypadku określonych, importowanych towarów. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku dużych transportów międzynarodowych, w przypadku których zaledwie kilkuprocentowa różnica w przypadku stawki celnej może mieć ogromne znaczenie.
Wysyłka paczki za granicę z brokerem kurierskim – jak to wygląda?
Jeśli nie chcesz zajmować się formalności związanymi z opłatami celnymi – zleć to zadanie brokerowi kurierskiemu, takiemu jak GlobKurier. Dzięki temu nie musisz zastanawiać się nad tym, jakie są rodzaje ceł i śledzić przepisów związanych z transportem międzynarodowym. Nadając paczkę, wcześniej musisz przygotować pewne dokumenty, które są koniecznie w tym procesie. Warto to zlecić również brokerowi.
Zasady formalne wyglądają nieco inaczej, jeśli zajmujesz się importem lub eksportem oraz czy w momencie, kiedy reprezentujesz firmę, czy robisz to indywidualnie jako osoba prywatna. Najważniejsze zasady w skrócie wyglądają następująco:
Import towarów
W tym przypadku, zarówno jeśli dokonujemy importu jako osoba prywatna jak i firma, potrzebny jest list przewozowy faktura proforma lub handlowa + numer EORI (dwa ostatnie elementy odnoszą się do firm).
Eksport towarów o wartości celnej poniżej 22 euro
List przewozowy oraz oświadczenie eksportera istotne jest w każdym przypadku. Dla osób prywatnych potrzebna jest faktura proforma, zaś dla firm faktura handlowa i numer EORI.
Eksport towarów o wartości celnej powyżej 22 euro
Potrzebne są dokładnie takie same dokumenty jak w przypadku powyżej. Dodatkowo dochodzi do tego upoważnienie do odprawy celnej.
Przesyłki międzynarodowe – jak przygotować paczkę do wysłania za granicę?
Bez względu na to czy nadajesz paczkę do kraju, w którym naliczane jest cło i podatek VAT, czy do państwa będącego w Unii Celnej – zawsze należy odpowiednio przygotować przesyłki międzynarodowe. Chociaż formalności są istotnym krokiem, jeśli nieodpowiednio zabezpieczony pakunek przekażemy kurierowi, nasza paczka może nie dotrzeć do adresata, a w najgorszym wypadku uszkodzić inne pakunki.
Dlatego, zanim weźmiemy pod uwagę, kwestie, które uwzględniają stawki celne, należy właściwo zabezpieczyć ładunek. Jak odpowiednio wykonać ten etap? Rodzaj opakowanie zależny będzie od kształtu czy wielkości danej rzeczy. Starajmy się używać jednak kartonów o regularnych rozmiarach, a ewentualne wolne przestrzenie wewnątrz wypełnijmy na przykład skrawkami papieru, aby zamortyzować potencjalne uderzenia. Daną rzecz znajdującą się wewnątrz zabezpieczamy folią bąbelkową oraz owińmy taśmą. Na zewnętrznej części kartonu przyda się folia stretch, która pozwoli ochronić zawartość na przykład przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Jeśli jednak masz do przetransportowania na drugi koniec świata przesyłkę paletową, o sporych gabarytach – skontaktuj się z profesjonalistami w tym zakresie. Tego rodzaju pakunek wymaga odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Doświadczona firma nie tylko przekaże Ci wszystkie informacje, na temat tego ile wynosi cło, ale również dostarczy Twoją przesyłkę w perfekcyjnym stanie!