Czym jest kod CN?
Handel międzynarodowy zapewnia rozwój gospodarczy wielu krajom. Importerzy i eksporterzy przyczyniają się do rozwoju rynku. Wymiana handlowa jest ideą jak najbardziej słuszną, należy jednak pamiętać o regulacjach. W myśl prawa każdy funkcjonujący w obrocie towar powinien być odpowiednio oznaczony i sklasyfikowany. W tym celu zostały stworzone systemy klasyfikacji towarów typu: HS (Zharmonizowany System Oznaczania i Kodowania Towarów), SITC (Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Handlu), CPC (Centralna Klasyfikacja Produktów). Każdy z tych systemów ma swoje kody, do których przypisane są stawki celne — opłaty za wprowadzenie zagranicznego towaru na rynek. Pierwszy z wymienionych systemów HS jest wykorzystywany do ułatwienia handlu międzynarodowego, monitorowania eksportu i importu oraz ustalania ceł. Kod CN, o którym będziemy mówić szczegółowo, służy także do statystycznego monitoringu handlu w ramach Unii Europejskiej (Intrastat).
Spis treści
Zharmonizowany System Oznaczania i Kodowania Towarów
Zacznijmy od omówienia systemu HS, który jest bazą kodu CN. System został opracowany po to, aby umożliwić łatwą identyfikację i kodowanie towarów w handlu międzynarodowym. System HS składa się z z sześciu cyfr, które służą do identyfikacji towarów. Pierwsze dwa znaki są unikalnymi identyfikatorami, które określają rodzaj towaru lub grupy towarów. Kolejne trzy znaki to klasyfikacja towarów w ramach grupy towarów. Ostatni znak to znak kontrolny, który jest używany do weryfikacji poprawności wprowadzonego kodu. Kod HS jest bardzo ważny dla międzynarodowych obrotów towarowych, ponieważ umożliwia wszystkim stronom uczestniczącym w transakcji łatwe i jednoznaczne określenie towarów. Jest to ważne, ponieważ ułatwia proces zarządzania zasobami i wymiany towarów między krajami. System HS jest używany przez ponad 200 krajów i jest narzędziem stosowanym w obrocie międzynarodowym. Kod HS jest stale ulepszany i aktualizowany przez Światową Organizację Celną oraz inne instytucje, takie jak Międzynarodowa Organizacja Handlu (WTO).
Kod CN — co to jest?
CN (skrót od Combined Nomenclature, czyli nomenklatura scalona) to ośmiocyfrowe rozwinięcie HS (Zharmonizowanego Systemu Określenia i Kodowania Towarów), tym samym 6 cyfr obu oznaczeń są zbieżne. System kodów jest skonstruowany w taki sposób, że pierwsze 6 cyfr odpowiada HS, dodanie 2 cyfr daje natomiast Nomenklaturę Scaloną. Cyfry siedem oraz osiem definiują typ produktu w obszarze celnym. Struktura kodu CN podzielona jest na: sekcje, działy, pozycje oraz podpozycje. Służy on wspólnej unijnej taryfie celnej i dostarcza danych statystycznych na temat handlu wewnątrz Unii, a także wymiany handlowej z resztą świata. Scalona Nomenklatura stosowana jest w krajach Unii Europejskiej, ale też w Tunezji i Maroko. Komisja Europejska nadzoruje CN, która stanowi podstawowy element Wspólnej Taryfy Celnej. CN funkcjonuje na mocy Rozporządzenia Komisji (WE) nr 2719/2005 opublikowanego 27 października 2005 roku. Komisja Europejska co roku (w październiku) wydaje nową wersję kodu. Ta ośmiocyfrowa nomenklatura nie może zostać zmieniona przez okres jednego roku i obowiązuje zarówno w UE, jak i państwach stowarzyszonych.
Kod CN – ile cyfr?
Na nomenklaturę scaloną – określaną jako kod CN – składa się osiem cyfr, po których znajduje się opis oraz informacja dot. stawki celnej. Zależnie od przypadku kod może zawierać dodatkową jednostkę. Propozycje znajdujące się w kodzie CN, podawane są w zgłoszeniach dotyczących przewozów i wywozów. Określają stawkę celną danego towaru oraz sposób ich traktowania w odniesieniu do obowiązujących przepisów.
Jak ustalić kod CN?
To po stronie importera leży odpowiedzialność za znajomość kodu. Sprowadzając towar np. z Chin przedsiębiorca, wprowadzając towar na rynek, musi opłacić cło na podstawie zdeklarowanego kodu przypisanemu konkretnemu produktowi. .
Jak ustalić taki kod? Aby otrzymać, CN należy posłużyć się następującymi narzędziami:
- system TARIC (z fr. Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich) – kody TARIC są wykorzystywane do oznaczania produktów i usług, dla których obowiązują określone stawki celne i przepisy. Każdy kod TARIC jest 8-cyfrowym kodem w postaci litery, cyfry i znaku myślnika, który identyfikuje konkretny produkt lub usługę. Kody TARIC są znormalizowane i ujednolicone na poziomie Unii Europejskiej, a informacje na ich temat można odnaleźć w systemie dostępnym pod adresem: europa.eu
- polski system ISZTAR 4 (System zintegrowanej taryfy celnej) – prowadzony przez Służbę Celną Rzeczpospolitej Polskiej, dostarcza informację o nomenklaturze i stawkach celnych. System dostępny pod adresem: https://ext-isztar4.mf.gov.pl/taryfa_celna/
Przeczytaj więcej: Czym jest i jak działa system ISZTAR i TARIC
Istotne jest, aby na bieżąco sprawdzaj wartości podatkowe, bo te mogą zmieniać się w czasie. Coroczne zmiany CN są przygotowywane i przyjmowane w formie aktów prawnych oraz publikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnoty Europejskiej.
Klasyfikacja towarów i usług
Nomenklatura ma hierarchiczną strukturę, która zaczyna się od ogólnej grupy towarów na górze, schodząc do bardziej szczegółowych pozycji. Pojedyncze numery kodu CN oznaczają konkretne klasyfikacje towarów i usług dla celów celnych i podatkowych na terenie Unii Europejskiej. Brzmi skomplikowanie? Potrzebujesz wsparcia w obsłudze celnej lub z nomenklaturą scaloną? Skorzystaj ze sprawdzonego partnera logistycznego. Przeczytaj o usługach celnych proponowanych przez specjalistów GlpnKurier.pl : https://www.globkurier.pl/oferta/uslugi-celne
Działamy globalnie! Platforma GlobKurier.pl integruje ponad 50 przewoźników (DHL, DPD, FedEx, GLS, Ambro Express, Hellmann, Cargus) realizujemy wysyłkę towarów do ponad 190 krajów. Import z Chin, Stanów Zjednoczonych, Australii, Niemiec czy Kanady? Z nami to proste! Fracht morski, przewozy kolejowe i lotnicze — wszystkie usługi w ramach jednego panelu i jednej platformy. Napisz do nas i dopytaj o organizację transportu dla swoich towarów.
Kod CN na fakturze vat
Czy używanie kodu CN na fakturze vat jest konieczne? Klasyfikacja towarów i wdrażanie nomenklatury scalonej CN w Polsce obowiązuje od 1 lipca 2020 roku. Przepisy nie nakładają na przedsiębiorców umieszczania kodów CN na fakturze VAT. Kody CN nie są elementem składowym, który musi zawierać faktura.
Klasyfikacje towarów oraz kody CN sprzedawca może jednak umieścić na FV dobrowolnie.
Podsumowując:
Co powinieneś wiedzieć po lekturze tego artykułu? Nomenklatura Scalona (CN) jest metodą stosowaną w Unii Europejskiej do oznaczania towarów, która została ustanowiona w celu jednoczesnego spełnienia wymagań zarówno Wspólnej Taryfy Celnej, jak i statystyki handlu zagranicznego Wspólnoty. CN składa się z nomenklatury Systemu Zharmonizowanego (HS) z dalszymi podpodziałami wspólnotowymi. System Zharmonizowany jest zarządzany przez Światową Organizację Celną (WCO). Ta systematyczna lista towarów stanowi podstawę międzynarodowych negocjacji handlowych i jest stosowana w większości krajów. CN zawiera również przepisy wstępne, dodatkowe uwagi do sekcji lub działów oraz przypisy odnoszące się do podpodziałów CN.
Planujesz rozpocząć import towarów? Dowiedz się więcej:
- Odprawa celna — co warto wiedzieć?
- Co to jest cło i kiedy się je płaci?
- Cło a przesyłki zagraniczne
- Wyceń swoją przesyłkę zagraniczną
- Kod HS a CN — różnice i zastosowanie
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl
Globkurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl