Czym jest transport intermodalny?
Transport intermodalny to usługa łącząca różne formy transportu, takie jak samochody, ciężarówki, samoloty, statki, pociągi i inne środki transportu, w celu dostarczenia towarów na określone miejsce. Celem jest optymalizacja czasu dostawy i zmniejszenie zużycia energii, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i ograniczenie kosztów transportu. Wykorzystuje się w nim specjalne kontenery, które mogą być przemieszczane między różnymi środkami transportu bez konieczności przeładunku. W miarę zmniejszania się globalnych granic żegluga intermodalna pozostaje powszechną formą nowoczesnego transportu. Sekwencja wysyłki może obejmować ciężarówkę, pociąg, statek, a następnie kolejną ciężarówkę.
Spis treści
Przepisy regulujące transport intermodalny
Transport intermodalny jest regulowany przez ustawy, rozporządzenia i dyrektywy Unii Europejskiej, a także przez przepisy krajowe. Kluczowe rozporządzenia UE dotyczące transportu intermodalnego to:
- Rozporządzenie (WE) nr 561/2006 w sprawie harmonizacji niektórych aspektów systemów przewozu drogowego w ramach wewnętrznego rynku.
- Dyrektywa 2008/6/WE w sprawie wspólnych przepisów dotyczących transportu międzynarodowego drogowego osób i towarów. –
- Rozporządzenie (WE) nr 1071/2009 w sprawie harmonizacji niektórych aspektów organizacji transportu międzynarodowego drogowego towarów.
- Dyrektywa 2009/12/WE w sprawie wspólnych przepisów dotyczących transportu międzynarodowego drogowego towarów. –
- Dyrektywa 2014/47/UE w sprawie wspólnych przepisów dotyczących transportu intermodalnego.
Ponadto istnieją przepisy w krajowych porządkach prawnych dotyczące transportu intermodalnego, w tym przepisy dotyczące zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisy dotyczące ochrony środowiska, przepisy dotyczące cła i inne.
Dlaczego przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po transport intermodalny?
Przede wszystkim niższa cena. Nadawcy zawsze szukają sposobów na obniżenie kosztów wysyłki. Wykorzystanie kilku środków transportu jednocześnie daje taką możliwość. Dla przykładu: proces transportu intermodalnego obejmuje pociągi jako część procesu. Wagony towarowe mają znacznie większą ładowność, a niekiedy także poruszają się szybciej. W ten sposób dostawcy skracają czas dostawy i jednocześnie przewożą więcej ładunków. Transport intermodalny wybierany jest w szczególnych przypadkach. Zasada jest prosta. Im dłuższa odległość i im większa ładowność towaru, tym lepszym wyborem jest transport intermodalny.
Zalety transportu intermodalnego
Transport intermodalny ma wiele zalet dla firm transportowych, a także dla środowiska. Oszczędność czasu, kosztów, bezpieczeństwo i ograniczenie emisji sprawiają, że jest to bardzo atrakcyjna opcja dla wielu firm transportowych. Ponadto transport intermodalny jest bardziej niezawodny niż tradycyjne metody transportu, ponieważ dostępność środków transportu jest zazwyczaj zapewniona w wielu różnych lokalizacjach. Transport intermodalny jest również bardziej ekonomiczny, ponieważ pozwala firmom zaoszczędzić na wszystkich etapach transportu.
Podsumowując zalety transportu intermodalnego:
- Oszczędność kosztów: przeładunek towarów między różnymi gałęziami transportu pozwala na optymalizację kosztów transportu, zwłaszcza w przypadku długodystansowych przewozów. To też możliwość negocjowania warunków przesyłki indywidualnie z każdą firmą
- Producenci mogą oferować niższe stawki, wybierając przewoźników dla każdego środka transportu
- Elastyczność: wykorzystanie różnych środków transportu pozwala na zapewnienie elastycznego dostosowania oferty transportowej do potrzeb klientów
- Zmniejszenie zanieczyszczeń: przewozy intermodalne są zazwyczaj bardziej ekologiczne niż przewozy wykorzystujące jeden środek transportu
- Większy dostęp do sprzętu i kontrola nad wyborem harmonogramów i przepustowości tranzytu
- Większa przepustowość: przewozy intermodalne pozwalają na przewóz większych ilości towaru w porównaniu z przewozami jednokomunikacyjnymi.
Minusy transportu intermodalnego
Oczywiście, transport intermodalny oprócz plusów ma też swoje minusy. Z czym musisz się liczyć, korzystając z takiego środka transportu? Możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności za opóźnienia, ponieważ będziesz pracować z wieloma specjalistami – jedna firma może spowodować opóźnienia, podczas gdy inna będzie musiała ponieść konsekwencje przesunięcia dostawy. Proces wysyłki może potrwać dłużej, ponieważ ładunek jest stale przemieszczany, zwłaszcza jeśli określony rodzaj transportu jest wolniejszy lub nie ma prostej trasy do miejsca przeznaczenia. Zakłócenie na jednym odcinku transportu może w znacznym stopniu wpłynąć lub nawet zatrzymać resztę podróży.
Podsumowując, minusy transportu intermodalnego to:
- Oszczędność kosztów może być trudna do osiągnięcia w przypadku małych zamówień, gdyż koszt opłaty za przeładunek może być wyższy niż koszt transportu jednym środkiem transportu.
- Przeładunek może wymagać dodatkowego czasu, co może wydłużać czas podróży.
- W przypadku niestandardowych ładunków może okazać się trudne przeniesienie ich z jednego środka transportu na inny.
- Transport intermodalny może wymagać dodatkowego pakowania towarów, co może zwiększyć koszty.
- Złożone procedury i przepisy, które często obowiązują w przypadku różnych środków transportu, mogą wydłużyć czas organizacji transportu i wpłynąć na jego koszty.
Poza wspomnianymi minusami fakt, że transport intermodalny umożliwia zredukowanie zużycia energii, zmniejszenie emisji CO2 i lepsze wykorzystanie istniejących zasobów transportowych, przekłada się na rosnącą popularność tego modelu. Do sukcesu w tym obszarze potrzebny jest sprawdzony partner logistyczny, który oferuje usługi przewozowe, magazynowe i logistyczne. Poszukaj partnerów, którzy posiadają szeroką sieć przewoźników i magazynów w wielu krajach, co pozwala jej świadczyć usługi między innymi intermodalnego transportu towarów.
Przeczytaj więcej o frachcie międzynarodowym i rozwijaj swój biznes z GlobKurier
→ https://www.globkurier.pl/oferta/frachty-miedzynarodowe
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl/
Globkurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl