Czym zajmuje się agencja celna?
Czym zajmują się agenci celni? Możemy zapewnić, że mają pełne ręce roboty. Osoby niezwiązane z tematem nie są świadomi ogromu towarów i surowców, które każdego dnia przekraczają międzynarodowe granice. Każda taka transakcja wiąże się z odprawą celną towarów i dostosowaniem działań do przepisów danego kraju. Agencje celne ułatwiają wysyłanie i dostarczanie towarów przez granice geograficzne osobom fizycznym i przedsiębiorcom. Brokerzy celni służą jako tłumacze, komunikując się z agencjami i rządem przez cały proces wysyłki, aby zapewnić przestrzeganie wszystkich właściwych procedur. Nie ma tu zbyt wiele czasu.
Spis treści
Agencja celna a Urząd Celny
Historia działania agencji celnych jest w Polsce długa. Podmiot ten wyłonił się wskutek nowelizacji Kodeksu celnego z 1991 r. We wstępie należy jednak zaznaczyć, że agencja celna, nie jest tym samym co Urząd Celny. Agencja pośredniczy pomiędzy przedsiębiorcą a Urzędem Celnym. Tym samym agent celny nie jest urzędnikiem państwowym. Reprezentuje prywatny podmiot, może pracować także na rzecz firm spedycyjnych i w firmach zajmujących się transportem czy dostarczaniem paczek kurierskich. Natomiast służba celna to mundurowi podlegający Ministrowi Finansów.
Pośrednictwo celne przyspiesza handel międzynarodowy
Każdy kraj działa na podstawie innego zestawu zasad i przepisów dotyczących transferu towarów wjeżdżających lub opuszczających granice państwa. Przepisy celne i prawa dotyczące importu i eksportu towarów ulegają ciągłym zmianom na całym świecie. Bywa, że z dnia na dzień. Wyzwaniem był choćby Brexit i adaptacja do nowej sytuacji gospodarczo-politycznej. Samodzielna obsługa tego procesu może być dla handlowców nie lada wyzwaniem. W codziennym handlu przedsiębiorcy opierają się na agencji celnej. Jak wygląda taka współpraca?
Przeczytaj więcej: Wymiana handlowa z krajami spoza Unii Europejskiej
Na czym polega praca agenta celnego?
Agencja celna w praktyce zajmuje się przygotowaniem dokumentów, które przedsiębiorca musi przedstawić, aby eksportować czy importować towary. Agencja dokonuje zgłoszeń celnych, wyliczane są kwoty opłat przewozowych i wywozowych. Pośrednicy celni wykorzystują swoją specjalistyczną wiedzę branżową, aby pomóc importerom i eksporterom w dokonywaniu odpraw celnych. Aby konkurować na dzisiejszym, coraz bardziej globalnym rynku, niezbędna jest znajomość i bieżące doskonalenie międzynarodowych praktyk handlowych. W Stanach Zjednoczonych jest około 11 000 osób upoważnionych do wykonywania tej pracy. W Polsce, aby zostać wpisanym na listę agentów celnych należy spełnić kilka warunków. Każdy kandydat na agenta celnego jest zobowiązany do posiadania kwalifikacji lub doświadczenia z zakresu obsługi celnej, nie może być karany i musi mieć zdolność prawną.
Zobacz, jak wygląda Wpis na listę agentów celnych
W czym pomoże agencja celna?
Pośrednik celny to licencjonowany profesjonalista, który reprezentuje importerów w ich kontaktach z agencjami celnymi. Jako importer jesteś ostatecznie odpowiedzialny za wypełnianie niezbędnej dokumentacji, dostarczenie informacji oraz uiszczenie obowiązujących ceł i opłat. W praktyce pośrednik celny wykonuje rzeczywistą pracę w Twoim imieniu. Wspiera na każdym etapie i nadzoruje proces. Agent celny dokładnie zaznajomiony z procedurami i przepisami importowymi upewnia się, że dostarczasz wszystkie dane do swoich zgłoszeń, sprawdza te informacje pod kątem dokładności i pilnuje terminów przesyłania dokumentacji do urzędu celnego.
Nie ma obowiązku zatrudniania agenta celnego, wiele przedsiębiorców decyduje się na takie współprace ze względu na wygodę, oszczędność czasu i pieniędzy.
Co leży w obowiązkach agencji celnej?
- reprezentacja handlowca przed administracją celną
- zgłoszenia celne
- przygotowywanie dokumentów związanych z odprawą w imieniu handlowców np. deklaracja INTRASTAT
- zajęcie się zwrotami i korektami
- księgowanie towarów
- weryfikacja towaru, sprawdzenie, czy ten posiada wszelkie niezbędne certyfikaty i odpowiednie oznakowanie
Często agencje celne działają we współpracy z firmami spedycyjnymi i odpowiadają także za aspekt logistyczny procesu eksportu i importu. Odpowiadają za przeładunek i magazynowanie. W praktyce przedsiębiorca przedstawia agencji celnej faktury handlowe i listę towarów, które mają być wwiezione lub wywiezione z Polski.
Kiedy muszę zatrudnić pośrednika celnego?
Samodzielne prowadzenie handlu transgranicznego może wydawać się naprawdę męczące i czasochłonne. Zatrudnienie pośrednika celnego jest dość korzystne, jeśli chcesz, aby Twoja międzynarodowa wysyłka odbywała się bez zastojów i problemów na granicy. Chcesz skupić się na swojej podstawowej działalności biznesowej i nie marnować czasu na papierologię? Międzynarodowy proces wysyłki może być nieprzewidywalny ze względu na wiele szczegółów. Jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia w składaniu dokumentów do urzędu celnego, lepiej uzyskać profesjonalne wsparcie. Wykwalifikowani agenci celni zapoznają Cię ze wszystkimi przepisami dotyczącymi np. żeglugi morskiej i rozwiążą problemy, które czasami pojawiają się w handlu globalnym.
Zdejmij z siebie odpowiedzialność
Pomimo że współpraca z agentem celnym nie jest obligatoryjna, oficjalne porady rządowe sugerują, aby firmy zatrudniały pośredników celnych, takich jak spedytorzy lub agenci celni, aby przyśpieszyć proces. Jeszcze raz podkreślamy, że korzystanie z agencji celnych nie jest wymagane prawnie i przedsiębiorca może samodzielnie kontaktować się z administracją celną. Nie musisz zatrudniać agentów celnych, jeśli jednak zdecydujesz się złożyć wszystkie dokumenty we własnym zakresie, ponosisz pełną odpowiedzialność za znajomość prawa. Jesteś również odpowiedzialny za dokładność podanych przez Ciebie informacji. Dlatego wiele firm zatrudnia brokerów po to, aby uniknąć błędów i dodatkowych opłat. Szczególnie jeśli dopiero rozpoczynasz ekspansje na rynki zagraniczne i nie masz doświadczenia, lepiej zwróć się po fachową pomoc.
Sprzedaż międzynarodowa bez zakłóceń?
Zamiast samodzielnie kontaktować się z urzędami, wszystkie sprawy związane z dokumentami załatwisz profesjonalnie, przez pośrednika. Odpowiednie zarządzanie dokumentacją wykluczy możliwość zakłóceń w wysyłce lub napotkania nieoczekiwanych ograniczeń logistycznych. Wybranie sprawdzonej agencji celnej można uznać za jednej z gwarantów udanej dostawy międzynarodowej.
Z GlobKurier.pl wyślesz towar do ponad 90 krajów na całym świecie. Sprawdź ofertę: cennik przewozów kurierskich i przesyłek międzynarodowych
Optymalizuj czas
Poszukaj pośrednictwa celnego z solidnym doświadczeniem i dobrą reputacją. Potrzebujesz partnera, który zadba o szczegóły, będzie elastyczny i jednocześnie skrupulatny w kwestii pieniędzy. Agent celny, który pozostawia dokumenty do ostatniej chwili, może nie dotrzymać terminów, narażając Cię na potencjalne grzywny. Pośrednik, który nie płaci Twoich ceł zgodnie z oczekiwaniami, może wpędzić Cię w kłopoty z urzędem celnym.
Firma pośrednictwa celnego jest odpowiedzialna za znajomość wszystkich zasad, przepisów oraz zapewnienie ich przestrzegania, aby maksymalnie usprawnić proces wysyłki towarów dla osoby fizycznej lub organizacji. W efekcie pośrednicy celni łagodzą stres związany z kontaktami z celnikami i uczą przepisów dotyczących wysyłek, aby ich klienci mogli spędzać więcej czasu na tym, w czym są dobrzy – na zarządzaniu swoją podstawową działalnością.
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl/
GlobKurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl