e-Transport do Rumunii – najważniejsze zmiany od 1 lipca 2024
Od 1 lipca 2024 obowiązują ważne zmiany w przepisach, które dotyczą paczek nadawanych do Rumunii. Nieprzestrzeganie nowo wprowadzonych zasad, może skutkować nałożeniem kary i dodatkowych opłat. Sprawdź, co się zmieniło i na co zwrócić uwagę organizując przewóz towarów do Rumunii.
Spis treści
System RO e-Transport – co to?
System RO e-Transport powstał w celu monitorowania przewozu towarów na terenie Rumunii. Dotyczy przede wszystkim produktów o podwyższonym ryzyku podatkowym.
Głównym celem funkcjonowania systemu RO e-Transport jest zwiększenie poboru podatków, a także zapobieganie oszustwom w obrocie produktami wysokiego ryzyka. System e-Transport jest zarządzany przez Ministerstwo Finansów, Krajową Agencję Administracji Skarbowej oraz Rumuński Urząd Celny.
System RO e-Transport zbiera informacje na temat przewożonych towarów: ich nazwy, cechy, ilość, wartość, a także miejsca rozładunku i rozładunku. Każdy towar identyfikowany jest za pomocą kodu UIT.
Transport do Rumunii – najważniejsze zmiany
Od 1 stycznia 2023 roku, rząd Rumuński wprowadził regulacje, na skutek których powstał obowiązek zgłaszania tranzytu, importu i eksportu towarów o tzw. „wysokim ryzyku fiskalnym”. Od 2024 roku przepisy zostały rozszerzone o wszystkie towary, niezależnie od statusu ryzyka.
Co się zmienia od 1 lipca? Od 1 lipca 2024 roku za nieprzestrzeganie przepisów, mogą zostać nałożone kary.
Dodatkowo, po zmianach RO e-Transport obowiązuje w całości drogowy transport międzynarodowy dla towarów na terenie Rumunii, który spełnia takie warunki jak:
- Masa pojazdu przekracza 2,5 tony;
- Masa ładunku brutto przekracza 500 kg;
- Wartość towaru przekracza 10 000 RON (około 2 000 euro).
Wyjątek stanowią towary objęte akcyzą, przewożone w systemie EMCS z dokumentem e-DA.
Kto powinien zgłosić przesyłkę?
Według obowiązujących przepisów, przewóz towarów w zależności od rodzaju transportu zgłasza:
- Import do Rumunii: zgłasza Rumuński importer.
- Eksport do Rumunii: zgłasza Rumuński eksporter.
- Przesyłki krajowe: zgłasza Rumuński odbiorca – zgodnie z Incoterms.
- Tranzyt wewnątrz UE przez Rumunię: zgłasza właściciel magazynu, w którym dochodzi do rozładunku, przechowywania bądź załadunku.
Proces zgłaszania przesyłki do Rumunii RO e-transport?
Jak zgłaszać przesyłki w systemie RO e-Transport?
1.Zgłoszenia dokonuje się poprzez elektroniczny system RO e-Transport.
2.Podczas zgłoszenia zostaje wygenerowany unikalny kod UIT (zawierający 16 znaków alfanumerycznych np. AB1C-D23E-4F5G-HIG6).
3.Kod UIT jest ważny:
- dla przesyłek międzynarodowych – 15 dni kalendarzowych,
- dla przesyłek krajowych – 5 dni kalendarzowych.
Obowiązki klientów: weryfikacja przepisów
Jakie czynności powinien wykonać klient nadający przesyłki do Rumunii? Przede wszystkim należy zacząć od weryfikacji towarów. Sprawdź, czy towary podlegają zgłoszeniu w systemie RO e-Transport, czyli czy nie przekraczają 500 kg lub wartość faktury nie przekracza 10 000 RON. Jeżeli ładunek podlega tym regulacjom należy dostarczyć kod UIT firmie przewozowej.
Sankcje karne: odpowiedzialność i kary za nieprzestrzeganie przepisów RO e-transport
Z uwagi na fakt, iż obowiązek rejestracji towarów w systemie RO e-transport jest po stronie nadawcy, odbiorcy lub beneficjenta – kary za nieprzestrzeganie aktualnych przepisów ponosi nadawca, odbiorca lub beneficjent.
Od 1 lipca 2024 będą stosowane sankcje karne za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów w Rumunii. Wprowadzone przepisy mówią o tym, że dodatkowa sankcja obejmująca konfiskatę wartości towaru za niezgłoszenie odpowiedniej informacji w systemie RO e-transport, nie będzie stosowana jeżeli kontrola została przeprowadzona po zakończeniu transportu lub gdy dany towar widnieje na dokumentach stanowiących podstawę księgowań.
Ważny jest również zapis, mówiący o transporcie multimodalnym. W przypadku, gdy towary podlegające zgłoszeniu w RO e-Transport są przewożone za pośrednictwem różnych środków transportu np. kolej, samolot, transport drogowy, tylko komponenty przewozu drogowego podlegają obowiązkowi zgłoszenia w systemie. Za miejsce załadunku lub rozładunku jest uważane miejsce, gdzie pojazd ciężarowy odbiera lub dostarcza dany ładunek.