Eksport i import z Anglii z Globkurierem
Dokładnie 31 stycznia 2020 roku Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej. Konsekwencją, czego było objęcie procedurami celnymi przy eksporcie i imporcie towarów transportowanych pomiędzy Wyspami, a krajami Wspólnotowymi. Nowe przepisy, a z nimi szereg formalność skutecznie zniechęciły wiele przedsiębiorstw do eksportu i importu z Anglii. Jak dzisiaj wygląda przewóz ładunków pomiędzy Zjednoczonym Królestwem i Wspólnotą Europejską? Czy z biegiem czasu poradziliśmy sobie z nową rzeczywistością? Jeśli w dalszym ciągu wahasz się eksportować swój towar do Wielkiej Brytanii, bądź chciałbyś wznowić wysyłkę właśnie na tym kierunku to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.
Spis treści
Skutki Bexitu dla polskich przedsiębiorców
W 2020 roku Wielka Brytania znajdowała się na trzecim miejscu pod względem państw, do których eksportowaliśmy największą ilość towarów z Polski, dlatego tak istotne było dla nas zachowanie ciągłości łańcucha dostaw, a przepisy unijne dla krajów członkowskich sporo w tym temacie ułatwiały. Zupełnie inaczej było w kwestii transportu do krajów trzecich, a takim stała się Wielka Brytania po wystąpieniu z Unii Europejskiej. Pierwsze półrocze po Brexicie okazało się być ważnym sprawdzianem dla polskich firm zajmujących się transportem towarów do Anglii, ale i dla samych Brytyjczyków, którzy w związku z potrzebą ustalenia nowych zasad kilkukrotnie przesuwali wyznaczone terminy ich wprowadzenia. Głównymi konsekwencjami z jakimi przyszło mierzyć się polskim przedsiębiorcom to konieczność spełnienia szeregu formalności celnych. Jako firma chcąca prowadzić eksport i import niezbędne jest posiadanie numeru EORI. Należy podkreślić, że obie strony wymiany handlowej są zobowiązane do posiadania wspomnianego numeru.
Dodatkowo podmiot prowadzący eksport do Anglii, aby umożliwić nabywcą swoich wyrobów skorzystanie z preferencyjnej stawki celnej powinien w odpowiedni sposób udokumentować pochodzenie eksportowanych towarów. Przykładem takiego potwierdzenia jest oświadczanie o pochodzeniu towarów składane na fakturach. Dokumentowanie pochodzenia przez eksporterów może wiązać z koniecznością dokonania rejestracji w systemie dla zarejestrowanych eksporterów (REX). O tym, czy będzie potrzebna rejestracja stanowi wartość faktury przekraczająca 6 000 euro.
Eksport do Wielkiej Brytanii
Planując transport do Wielkiej Brytanii warto odpowiednio wcześniej przygotować się do jego realizacji. Co to oznacza? Poza wspominanym numerem EORI, potrzebne będzie wypełnienie oraz przygotowanie właściwych dokumentów. W zależności od tego na jakiego przewoźnika w naszej ofercie się zdecydujesz, otrzymasz od nas stosowne instrukcje wraz z ze wzorami upoważnień. Ponadto wymagane jest przedstawianie:
- KRS lub wpisu do ewidencji działalności gospodarczej
- zaświadczenie o numerze REGON, NIP
- numeru EORI
- faktury, która dotyczy zadeklarowanej wartości transakcyjnej (faktura sprzedażowa),
- specyfikacji towarów lub listy towarów, jeżeli faktura nie spełnia takiej roli
Specyfikacja w szczególności powinna zawierać: ilość towaru, rodzaj towaru, wagę netto (najlepiej również w rozbiciu na poszczególne pozycje towarowe), wagę brutto (najlepiej również w rozbiciu na poszczególne pozycje towarowe)
- dokumentów wymagane w celu zastosowania preferencji taryfowych, jeśli w kraju importu przewidziano preferencje przy danej pozycji taryfowej,
- dokumentów określający koszty transportu i ubezpieczenia,
- pozwolenie, zezwolenie lub inne dokumenty, jeżeli są wymagane w związku z wywozem towaru
- opcjonalnie wypełniony przez importera dokument Power of Attorney celem jego weryfikacji Jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych opóźnień transportu i zależy nam na sprawnej jego realizacji ważne by zostały przedstawione wszystkie dokumenty. Dopiero po ich weryfikacji i uzyskaniu ‘’zielonego światła’’ od Agencji Celnej przewoźnik może podjąć nasz ładunek i dalej go transportować.
Import z Wielkiej Brytanii
Podobnie, jak w eksporcie firma importująca towar z Wielkiej Brytanii musi uzyskać numer EORI, ale i dokonać rejestracji w specjalnych systemach administracji celnej, zorganizować odprawę importową oraz sporządzić zgłoszenia celne. O ile po stronie importera leży przygotowanie odpowiedniej dokumentacji, to kwestie odprawy może scedować na Agencje Celne, z którymi współpracujemy, a dzięki którym bez problemu przejdziesz całą procedurę celną w Polsce.
Ważną kwestią jest możliwość wystąpienia należności celnych, jeśli importowane towary nie znajdą zastosowania postanowienia umowy o wolnym handlu zawartej między UE, a Wielką Brytanią. Po Brexicie zmienił się również zasada rozliczeń transakcji dla nabytych towarów z Wielkiej Brytanii, a zatem firma importująca z tego kraju musi się liczyć nie tylko z cłem, ale i opłaceniem podatku VAT. Sposób określania podstawy opodatkowania VAT dla importu z UK stanowi wartość celną importowanych towarów powiększoną o należności celnej oraz inne wskazane w ustawie o VAT elementy kalkulacyjne.
Warto podkreślić, że firmy, które chcą uniknąć konieczności uiszczenia należności celno-podatkowych w związku z importem towarów ze Zjednoczonego Królestwa mogą rozważyć możliwość skorzystania z uproszczonej procedury odprawy celne, co jednak wiąże się z dodatkowymi formalnościami takimi, jak np. wskazanie przez sprzedawcę pochodzenia towarów na fakturze, bądź w formie oświadczenia.
Transport do pozostałych części Zjednoczonego Królestwa
W skład Zjednoczonego Królestwa poza Anglią wchodzi Szkocja, Walia oraz Irlandia Północna. Pierwsza dwa kraje stanowiące integralną części Wielkiej Brytanii przyjęły nowe zasady zgodnie, z którymi eksport i import podlega procedurom celnym. Wyjątkiem jest Irlandia Północna, dla której na wczesnych etapach negocjacji przed wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ustalono, że będzie znajdowała się ona na terytorium celnym Zjednoczonego Królestwa, a jednocześnie będzie korzystać z jednolitego rynku. W tym celu został stworzony protokół w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej, który pozwolił uniknąć ‘’zamkniętej’’ granicy pomiędzy Irlandią, a Irlandia Północną chroniąc tym samym wspólna gospodarkę całej wyspy oraz postanowienia porozumienia wielkopiątkowego we wszystkich jego aspektach. Dokument zabezpiecza integralność rynku unijnego wraz z pełnymi gwarancjami, które dotyczą ochrony konsumentów, zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt, ale także zwalczania nadużyć finansowych i przemyt. Dodatkowo utrzymuje Irlandię Północną na obszarze celnym Wielkiej Brytanii, co oznacza, że druga strona jeśli zawrze umowy o wolnym handlu z krajami trzecimi to Irlandia będzie mogła z nich skorzystać.
Transport z i do Wielkiej Brytanii z Globkurierem
Aby ułatwić przedsiębiorcą wysyłkę do i z UK na naszej stronie www.globkurier.pl możesz wycenić, ale i złożyć zamówienie na transport swoich paczek i palet z wliczoną już odprawą eksportową. Sprawdź, jakie to proste wejdź w zakładkę ‘’Wyceń przesyłkę’’ podaj wymiary(cm) i wagę(kg), następnie kliknij czerwony przycisk poniżej w celu porównania oferty. Jeśli, Twoja przesyłka przekracza wymiary standardowej palety euro wyślij zapytanie na kontakt@globkurier.pl, bądź poprzez formularz na stronie, a my przygotujemy dla Ciebie najatrakcyjniejszą wycenę. Na każdym etapie przygotowania dokumentacji oraz transportu otrzymasz od nas potrzebne wsparcie by z powodzeniem zrealizować swoją wysyłkę.
Podsumowanie
Chociaż już od prawie dwóch lat Wielka Brytania nie jest członkiem Wspólnoty Europejskiej wciąż wiele firm nie zdecydowało się na eksport, bądź import towarów z UK głównie przez obawy dotyczące formalności związanych z odprawą celną. Czy słusznie? W oparciu o nasze doświadczenie pomożemy Ci skutecznie przejść przez procedurę odprawy oraz skutecznie zrealizujemy Twój transport z i do Anglii. Zapraszamy 😊
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl
Barbara Bąk
Freight Forwarder w firmie Globkurier.pl Odpowiada za przygotowanie wycen frachtów morskich, lotniczych oraz kolejowych, a także dysponuje wiedzą w zakresie odpraw celnych. Ponadto utrzymuje kontakt z kluczowymi klientami firmy.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl