Fracht ciężarowy na długich dystansach
Fracht ciężarowy na długich dystansach to rynek o dużym potencjale. Czy wiesz, że według raportu opublikowanego przez organizację badawczą Market Research Future, światowy rynek transportu ciężarowego na długich dystansach będzie rósł z tempem rocznym wynoszącym 5,6% w latach 2019-2025 (źródło: www.marketresearchfuture.com). Jak podaje organizacja badawcza Allied Market Research, do 2027 roku globalny rynek transportu ciężarowego na długie dystanse będzie wart 4,1 biliona dolarów (źródło: https://www.alliedmarketresearch.com/long-haul-trucks-market). Wraz z rozwojem globalnej gospodarki, zapotrzebowanie na transport długodystansowy zwiększa się, co otwiera nowe możliwości dla firm transportowych. Firmy, które skutecznie zorganizują i zoptymalizują proces przewozu, mogą liczyć na zyskowne kontrakty i stałe przepływy finansowe. Co warto wiedzieć o frachcie ciężarowym na długich dystansach? Na jakie punkty krytyczne zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Koszty…
Co składa się na cenę frachtu ciężarowego? Koszty zależą od wielu czynników, takich jak odległość, rodzaj ładunku, termin dostawy, trasa, ceny paliwa oraz koszty wynagrodzenia dla kierowców. Aby utrzymać konkurencyjne stawki, właściciele firm transportowych skupiają się na takich działaniach jak wybór optymalnej trasy czy wykorzystanie technologii. Dobrze znane są system GPS, ale warto zwrócić uwagę na systemy monitorowania floty, które pozwalają na kontrolę zużycia paliwa oraz na śledzenie trasy pojazdu. W kalkulacjach uwzględniane są także koszty serwisowania i napraw pojazdów. Regularne serwisowanie pojazdów i ewentualne koszty napraw są nie do uniknięcia. Dodatkowo należy uwzględnić koszt ubezpieczeń i podatków. W wycenę usługi zwykle wliczany jest także koszt manipulacyjny, to wydatki związane z załadunkiem i rozładunkiem ładunku oraz z obsługą administracyjną transportu. Właściciele firm transportowych mogą zmniejszyć te koszty, stosując m.in. technologie pozwalające na automatyzację procesów administracyjnych oraz korzystając z usług firm logistycznych specjalizujących się w obsłudze transportu.
Bezpieczeństwo transportu i wybór trasy
Kolejnym ważnym aspektem jest bezpieczeństwo transportu. Za ewentualne uszkodzenia trzeba będzie słono zapłacić. Firmy przewozowe zobowiązane są do przestrzegania szeregu norm i standardów, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa ładunku, ale przede wszystkim kierowcy czy innych uczestników ruchu drogowego. Niezabezpieczony ładunek stanowi realne zagrożenie na drodze, szczególnie na autostradach czy trasach szybkiego ruchu. Przed rozpoczęciem transportu należy dokładnie przygotować ładunek i umieścić go w odpowiedni sposób w pojeździe. Do zabezpieczenia wykorzystać można: pasy mocujące, taśmy zabezpieczające, siatki, łańcuchy lub kliny. W przypadku ładunków o szczególnych wymaganiach warto rozważyć zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń, takich jak folie ochronne, poduszki powietrzne czy worki izolacyjne. Podczas transportu warto regularnie kontrolować stan ładunku i jego zabezpieczenie, aby uniknąć uszkodzeń lub strat. Kontrole można przeprowadzać w trakcie postoju lub podczas przestojów w trakcie trasy. Ważne jest również, aby ładunek był odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wibracje w czasie jazdy, wilgoć czy zmiany temperatury.
Istotnym elementem organizacji przewozów jest także wybór odpowiedniej trasy. W przypadku frachtu ciężarowego na długich dystansach trasa musi być odpowiednio dostosowana do gabarytów pojazdu oraz charakteru przewożonego towaru. Niektóre kraje nakładają ograniczenia dotyczące maksymalnych wymiarów i mas pojazdów, co może wpłynąć na wybór trasy. Sprawdź → jakie są dopuszczalne wymiary i masy samochodów ciężarowych?
Wypoczęty kierowca, bezpieczna trasa
Przepisy dotyczące czasu pracy i odpoczynku kierowców są szczególnie ważne w przypadku transportu frachtu ciężarowego na długich dystansach, gdzie kierowcy spędzają długie godziny na drodze. Maksymalny czas jazdy kierowcy ciężarowego wynosi 9 godzin na dobę, przy czym w ciągu dwóch kolejnych tygodni kierowca może przepracować maksymalnie 56 godzin.
Przestrzeganie przepisów prawa
Właściciele pojazdów muszą zapewnić odpowiednie warunki odpoczynku dla kierowców. Do ich obowiązków należy monitorowanie czasu pracy i odpoczynku, a także ewentualne zaraportowanie czy kierowcy przestrzegają limitów czasu pracy określonych w przepisach. Pakiet mobilności to zestaw przepisów unijnych mających na celu zharmonizowanie przepisów dotyczących transportu drogowego w Unii Europejskiej oraz zapewnienie konkurencyjności i bezpieczeństwa rynku transportowego w Europie. Pakiet mobilności został przyjęty przez Parlament Europejski i Radę UE w 2020 roku i wprowadza szereg nowych regulacji dotyczących m.in. odpoczynku kierowców, wysyłania pracowników na delegację oraz dostępności parkingów dla ciężarówek czy wprowadzając obowiązek stosowania tachografów cyfrowych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorstwa transportowe muszą udowodnić, że są w stanie zapewnić wykwalifikowanej sile roboczej odpowiednie wynagrodzenia oraz że posiadają odpowiednie wyposażenie techniczne i finansowe, aby zapewnić bezpieczeństwo i jakość usług.
Polska na długim dystansie?
Nasz kraj nie ma się czego wstydzić. Polski transport ciężarowy na długich dystansach jest jednym z największych i najszybciej rozwijających się segmentów rynku transportowego. W ciągu ostatnich kilku lat polscy przewoźnicy zyskali silną pozycję w Europie, a liczba firm transportowych z Polski stale rośnie. Według danych GUS, w 2020 roku polskie ciężarówki przewiozły blisko 754 mln ton towarów, co stanowiło wzrost o 2,5% w porównaniu do 2019 roku. Wartość przewiezionych towarów wyniosła w 2020 roku 545,5 mld zł, co oznacza wzrost o 5,5% w porównaniu do poprzedniego roku. Najwięcej towarów przewieziono na terenie Polski, ale również przewozy międzynarodowe stanowią znaczący segment rynku.
Wsparcie w przesyłkach międzynarodowych
Polska jest postrzegana jako atrakcyjny rynek dla firm transportowych, ze względu na korzystne położenie geograficzne, rozwiniętą infrastrukturę transportową oraz stosunkowo niskie koszty pracy i inwestycji. Jesteś przedsiębiorcą i planujesz transport ciężarowy na długie dystanse? Postaw na sprawdzonego, polskiego brokera. Z GlobKurier.pl wyślesz transport w każdy region świata. Nasza siedziba znajduje się w Katowicach, stąd jesteśmy w stanie zorganizować wysyłkę do Albanii, Bułgarii, Serbii, Turcji, Szwajcarii niemal do każdego państwa w Europie. Nasze mechanizmy wyszukiwania podpowiedzą Ci optymalne rozwiązanie pod kosztem cenowym, a specjaliści pomogą zorganizować przejazd ciężarowy bez zbędnej papierologii. Możesz zyskać odroczone terminy płatności i stawki niższe nawet o 70%.
O szczegółach międzynarodowych przesyłek przeczytasz tutaj: https://www.globkurier.pl/cennik/przesylki-miedzynarodowe
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl/
Globkurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl