Handel międzynarodowy i jego możliwości
W handlowym krajobrazie 2022 roku działo się dużo. Świat skupił się na wojnie w Ukrainie i sankcjach nałożonych na Rosję. Nie bez znaczenia były też wysiłki Stanów Zjednoczonych mające na celu ograniczenie dostępu Chin do zaawansowanych technologii komputerowych i półprzewodnikowych. Te ruchy przyniosły ze sobą wyzwania w zakresie łańcucha dostaw dla globalnych przedsiębiorstw, podobnie jak wychodzenie z ograniczeń związanych z COVID-19. Co czeka nas w 2023 roku i jaka jest aktualna kondycja handlu światowego? Przeczytaj o prognozach i trendach.
Spis treści
Globalne spowolnienie
Pierwszym, dla niektórych złowrogobrzmiącym, trendem jest globalne spowolnienie handlu. Według Światowej Organizacji Handlu (WTO) na horyzoncie wyraźnie widać wyhamowanie. Wyższe ceny energii i żywności prawdopodobnie skumulują się z rosnącymi stopami procentowymi, co obniży nastroje i wole zakupowe klienta końcowego. WTO ostrzega również przed możliwym spadkiem wymiany handlowej w przypadku nasilenia się wojny na Ukrainie. Tym samym organizacja obniżyła prognozę wzrostu handlu na 2023 r. do 1% – to gwałtowny spadek w porównaniu z poprzednią prognozą 3,4%. Jak zatem będzie wyglądał krajobraz handlowy w 2023 r.?
USA eksportuje technologię
W całym zamieszaniu Stany Zjednoczone walczą o swoje. W pierwszych 10 miesiącach 2022 r. USA zaimportowały towary o wartości 1,6 bln USD, co stanowi wzrost o 21,6%. W 2023 roku spodziewamy się jeszcze większego powrotu Stanów Zjednoczonych na rynkach eksportowych. Największa część tego będzie dotyczyć energii. W pierwszych 10 miesiącach 2022 r. Stany Zjednoczone zwiększyły eksport paliw o 73,6% do 183,2 mld USD. Jednak inwestycje w produkcję zaawansowanych technologii, napięcia z Chinami i nearshoring zwiększą amerykański handel zaawansowanymi technologiami z partnerami handlowymi. W pierwszych 10 miesiącach 2022 r. Stany Zjednoczone zwiększyły eksport zaawansowanych technologii o 8,2% do 153,5 mld USD. Nie bez znaczenia jest fakt, że Apple zdecydował się na dywersyfikację procesu produkcyjnego, aby w mniejszym stopniu polegać na Chinach. Amerykański eksport procesorów i układów scalonych do Chin spadł o 34,2% do 5,1 mld USD, podczas gdy dostawy tych produktów do Meksyku wzrosły o 11,8% do 6,9 mld USD.
Odporność handlu w Azji Wschodniej
W trzecim kwartale 2022 roku wartość światowego handlu towarami była znacznie wyższa niż w analogicznym okresie 2021 roku zarówno dla krajów rozwijających się, jak i rozwiniętych. Jednak w ujęciu kwartał do kwartału handel spadł we wszystkich regionach geograficznych – z wyjątkiem Azji Wschodniej. W latach 2020-21, chiński eksport odnotował roczny wzrost o 7%, a jego udział w światowym eksporcie wzrósł do zdumiewających 15%. Jednocześnie coraz bardziej centralna rola Chin w globalnym łańcuchu dostaw jest kolejnym ważnym punktem, który należy wziąć pod uwagę. W rzeczywistości jeszcze większy udział Chin w eksporcie dóbr pośrednich wskazuje na rosnącą zależność łańcuchów dostaw innych krajów od chińskiego importu.
Napięcia handlowe z Chinami
Wyżej wymienione punkty wskazują, napięcia handlowe z Chinami będą rosły. Po stronie egzekwowania prawa w Chinach jest sporo działań — czy to w przypadku pracy przymusowej, czy w przypadku własności intelektualnej, czy w celu obejścia ceł antydumpingowych i wyrównawczych. Rośnie frustracja związana ze sposobem, w jaki Chiny zarządzają stosunkami handlowymi ze Stanami Zjednoczonymi. Ta frustracja może w 2023 roku może osiągnąć punkt wrzenia. Napięcia są widoczne również w relacji z Unią Europejską. Ciekawym przykładem są panele fotowoltaiczne, gdzie Chiny mają już ponad 80% udziału w światowym eksporcie, ale także akumulatory do pojazdów elektrycznych, a w szczególności ich komponenty i materiały krytyczne.
Uni Europejska: sankcje i działania na rzecz klimatu
Aktywne działania rynkowe podjęła także Unia Europejska. Ze swojej strony UE aktywnie zabiega o regulacje, aby chronić swój przemysł i wyrównać różnice w poziomie regulacji w obszarach takich jak: działania na rzecz klimatu, prawa pracownicze i prawa człowieka oraz dotacje. W związku z tym liderzy biznesowi muszą skupić się na dostosowaniu handlowych strategii do nowych wymogów. Konkretniej jakich? Możemy spodziewać się zwiększonych sankcji, kontroli eksportu i ceł, bardziej zregionalizowanych i złożonych łańcuchów dostaw, a także nowych wymogów dotyczących uiszczania opłaty za emisję dwutlenku węgla za niektóre towary na podstawie gazów cieplarnianych emitowanych podczas ich produkcji (np. proponowany unijny mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla).
Cele środowiskowe a transformacja przemysłowa
Kwestie klimatyczne już teraz napędzają politykę handlową i raczej tak pozostanie. Na poziomie globalnym konkurencja w zakresie technologii klimatycznych już teraz staje się czynnikiem drażniącym w handlu międzynarodowym. Linie biznesowe będą musiały dostosować się do nowego wymiaru polityki gospodarczej. To może rodzić kolejne napięcia. Rządy przeplatają ambicje klimatyczne z celami rozwoju przemysłowego w sposób, który zaostrzy obawy dotyczące protekcjonizmu i nieuczciwych praktyk handlowych.
Myśl globalnie — sprawdzony partner logistyczny
Jak wiemy, każde rynkowe tąpnięcia niosą ze sobą szanse rozwoju. Planujesz nowe działania handlowe i zastanawiasz się, jak stawić czoła recesji? Wiele może zdarzyć, jednak bez względu na pogodę geopolityczną potrzebujesz sprawdzonego partnera logistycznego. W tym i w kolejnym roku korzystaj z platformy GlobKurier.pl, zaufaj wiedzy naszych specjalistów. Pomożemy Ci zorganizować międzynarodowe wysyłki do ponad 190 krajów. Transport paczek, palet i dłużyc z pomocą ponad 50 kurierów, zintegrowanych w ramach jednej platformy. Załóż konto i obniż koszty przesyłek paletowych i frachtowych. Sprawdź cennik przesyłek międzynarodowych: https://www.globkurier.pl/cennik/przesylki-miedzynarodowe.
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl/
Globkurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl