Jakie modele transportowe wykorzystuje się w logistyce?
Planowanie i modelowanie transportu może wydawać się złożonym procesem na pierwszy rzut oka. Od tego, jak efektywnie działa transport w wielu przypadkach zależy finalny zysk. Model transportu powinien być dobrany do profilu firmy, lokalizacji, ale też do charakterystyki i właściwości przewożonego towaru. W logistyce sama trasa pojazdu transportującego z punktu A do punktu B to finalny efekt, który poprzedzony jest planowaniem, wytyczaniem ekonomicznych tras, testowaniem i dobieraniem odpowiedniego pojazdu. Jak z modelami transportowymi radzą sobie doświadczeni spedytorzy? Zapraszamy do lektury tekstu.
Spis treści
W logistyce wyróżnia się 4 podstawowe modele transportu:
- model wahadłowy
- model promienisty
- model obwodowy
- model sztafetowy
Model wahadłowy
Na czym dokładnie polega model wahadłowy? W praktyce polega na tym, że pojazd transportujący (ciągnik siodłowy + naczepa) kursuje pomiędzy punktem załadunku i wyładunku. W tym modelu zwykle wykorzystywane są pojazdy o dużej ładowności. Gdy pojazd dotrze na miejsce zostaje rozładowany i pusty wraca na miejsce ponownego załadunku. Jest to najprostszy i najczęściej stosowany model transportowy. W ten sposób organizowane są np. codzienne dostawy towarów do sklepu. Innym przykładem jest np. dostarczanie materiałów budowlanych z punktu A na plac budowy. Taki model dzięki prostej konstrukcji z punktu A do punktu B jest szybki.
Przeczytaj więcej: Co to jest spedycja?
Model wahadłowo ciągły
W swojej podobny do wyżej opisanego modelu wahadłowego. Ten model to transportu wykorzystuje jednak minimum 3 naczepy. Kierowca wyjeżdża z pustą naczepą i zawozi do punktu rozładunku. Wraca z pustą naczepą i na miejscu załadunku czeka na niego już załadowana naczepa. Taki model może być bardzo optymalny i minimalizuje przejazdy „na pusto”. Wymaga to jednak dobrego koordynacji całego procesu logistycznego, tak aby ładowanie kolejnej naczepy przebiegało płynnie.
Model promienisty
W tym modelu transportowym punkt załadunku jest jeden, a miejsc rozładunku kilka. Środki transportu kursuje pomiędzy miejscem, w którym ładowane są naczepy a kolejnymi punktami rozładunku. Taki model stosowany jest głównie, wtedy gdy firma transportowa obsługuje miejsca znajdujące się blisko siebie. Np. rozwozi towar z magazynu do pobliskich sklepów. Kierowca z załadowanym towarem wyrusza do pierwszego klienta, po rozładowaniu wraca, ładuje towar ponownie i wyjeżdża do kolejnego klienta. Podsumowując, model promienisty (nazywany też gwieździstym) to jeden pojazd, jedno miejsce załadunku, ale kilka punktów rozładunku.
Model obwodowy
Ten model stosowany jest głównie przez firmy kurierskie. Polega na tym, że towar jednym pojazdem pobierany jest z punktu i rozwożony do kilku odbiorców w ramach jednego załadunku. Kierowca nie musi wracać do punktu załadunku, po to, aby dostarczyć towar do kilku odbiorców. Oczywiście, ten model nie będzie miał zastosowania w przypadku towarów wielkogabarytowych. Na taką optymalizację transportu firmy mogą pozwolić sobie w wypadku mniejszych ładunków. Dzięki temu, że kierowca nie musi za każdym razem wracać do magazynu, finalnie dostawy realizowane są szybciej.
Model sztafetowy
Ten model transportu wykorzystywany jest najczęściej w przypadku długich dystansów. Gdy punkt A (załadunku) znajduje się kilometry od punktu B (rozładunku). W takich sytuacjach wykorzystywany jest magazyn przeładunkowy. Najczęściej dzieje się tak, że z magazynu przeładunkowego mniejsze środki transportu zabierają towar do docelowych destynacji. Ten model często wykorzystywany jest w realizacji dostaw międzynarodowych. Opcja z przeładowaniem towarów na długich trasach pozwala na maksymalne obniżenie kosztów.
Logistyka transportowa wymaga odpowiedniego planowania popartego doświadczeniem. To zdecydowanie więcej niż przewiezienie towaru z punktu A do punktu B. Aby uzyskać jak największą wydajność z procesu, warto skorzystać z wiedzy ekspertów i optymalizować czas i koszty transportu.
Sprawdź dostępne produkty kurierskie i transportowe w Globkurier.pl
→ Wyszukaj produkt transportowy
Globkurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl
Ja naliczyłem w tym artykule cztery modele.