Kim jest armator?
Z pracą na morzu oraz transportem morskim mamy do czynienia już od wieków. Bez tego rodzaju transportu oraz pracy wiele dziedzin gospodarki nie miałoby prawa bytu w dzisiejszym świecie. Niegdyś był to główny rodzaj transportu rozwijający różne dziedziny gospodarki. Obecnie import oraz eksport oprócz transportu lotniczego i drogowego są realizowane właśnie drogą morską. Transport morski jest jednym z najwygodniejszych oraz najbezpieczniejszych sposobów przewożenia towarów, ponadto jest najbardziej przyjazny środowisku. Chcąc rozpocząć przewóz wybranych produktów powinniśmy rozważnie wybrać przewoźnika. W globkurier.pl współpracujemy z samymi sprawdzonymi armatorami, dzięki czemu nie musisz szukać i sprawdzać armatorów.
Spis treści
Armator – kto to jest?
Armator jest to osoba prawna lub fizyczna, która eksploatuje własny lub wynajęty statek. Zatrudnia również kapitana i całą załogę oraz odpowiada cywilnie za zobowiązania wynikające z eksploatacji statku.
W Polsce według art.7 kodeksu morskiego armatorem jest ten, kto we własnym imieniu uprawia żeglugę statkiem morskim własnym lub wynajętym.
Dawniej armatorem była osoba, która na własny koszt uzbrajała statek i wypożyczała lub właściciel i kapitan statku korsarskiego.
Czym zajmuje się armator?
Armator głównie zajmuje się usługową działalnością gospodarczą. Po jego stronie jest przewóz ładunków oraz pasażerów i ich bagażów, eksploatacja morskich zasobów żywych i mineralnych, uczestniczy także w budowie i użytkowaniu sztucznych wysp, konstrukcji oraz innych urządzeń pływających. Armator zajmuje się również holowaniem, ratownictwem statków morskich, pilotażem, itp.
Jakie ma obowiązki armator?
Obowiązki jakie ciążą na armatorze to:
- Złożenie wniosku o wpisanie statku do rejestru polskich statków, którego powinien dokonać niezwłocznie po otrzymaniu statku,
- Przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej żeglugi,
- Przestrzeganie przepisów obowiązujących w portach i na morzu,
- Dbanie o bezpieczeństwo pasażerów,
- Chronienie statku, jego urządzeń i ładunków,
- Chronienie środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniem,
- Przestrzeganie by na statku był wypełniany zakaz wnoszenia i przewożenia przedmiotów niebezpiecznych,
- Odpowiadanie za szkody wynikłe z winy załogi żeglugi, a także za szkody powstałe wobec osób trzecich,
- Branie udziału w postępowaniu w sprawie wypadku żeglugowego,
Oczywiście wymienione obowiązki armatora to jedynie najważniejsza część, całość obowiązków i uprawnień armatora możemy znaleźć w art. 7 kodeksu morskiego
Najwięksi armatorzy
Spośród wszystkich sposobów transportu towarów, transport morski wciąż jest najpowszechniejszy. Rocznie tym sposobem na świecie są przewożone około 24 mln TEU, z czego 10 największych armatorów przewozi towary o pojemności 20,2 mln TEU, co stanowi prawie 84% wszystkich transportowanych drogą morską dóbr. Ponadto, warto dodać, iż na świecie jest 6195 aktywnych statków, z czego w poniższym zestawieniu najwięksi armatorzy świata mają 3296, czyli prawie 53%(!) wszystkich statków. Pozycję najwięjkszych armatorów na świecie są przedstawione w oparciu o stan floty i TEU (twenty-foot equivalent unit).
- ZIM (Izrael)
Zim integrated Shipping Services Ltd. Jest publiczną firmą przewozową z siedzibą znajdującą się w Haifa. Izraelska firma posiada 97 statków, jej pojemność wynosi 0,4 mln TEU.
- Yang Ming Marine Transport Corporation (Tajwan)
Yang Ming Marine Transport Corporation jest prywatną firmą żeglugową z siedzibą w Keelung na Tajwanie. W swojej flocie posiada 89 statków, o pojemności 0,5 mln TEU.
- HMM (Korea Południowa)
Hyundai Merchant Marine jest publiczną spółką żeglugową . To właśnie ta firma posiada największe na świecie pływające kontenerowce, czyli HMM Algeciras, HMM Copenhagen, HMM Dublin oraz HMM Gdańsk. W swojej flocie ma 74 statki, ich łączna pojemność to 0,7 mln TEU.
- Evergreen Line (Tajwan)
Evergreen Line ma swoją siedzibę w mieście Taoyuan w Tajwanie. Firma poza transportem kontenerowym zajmuje się również produkcją statków oraz spedycją na całym świecie. Jej flota posiada 200 statków, a jej pojemność wynosi 1,3 mln TEU.
- ONE (Japonia)
Ocean Network Express Holdings Ltd. Jest japońsko-singapurską spółką żeglugową, posiada jedną siedzibę w Tokio, a drugą w Singapurze. Flota ONE posiada 222 statki o pojemności 1,6 mln TEU.
- Hapag-Lloyd AG (Niemcy)
Hapag Lloyd AG swoją działalność rozpoczęło pod nazwą HAPAG. Flota Hapag Lloyd to 257 statków, a ich łączną pojemność wynosi 1,7 TEU. Firma obsługuje obecnie 121 połączeń oceanicznych i posiada 395 biur w 127 krajach.
- CMA CGM S.A. (Francja)
CMA CGM S.A. jest prywatną firmą transportowo-spedycyjną. Jej główna siedziba znajduje się w Marsylii. Flota tej firmy to 556 statków, o pojemności 3 mln TEU. Firma obsługuje 200 tras żeglugowych między 420 portami w 160 krajach.
- COSCO Shipping (Chiny)
COSCO Shipping Group jest chińską państwową firmą, jej siedziba znajduje się w Szanghaju. Ta chińska firma posiada 500 statków, a pojemność jej floty to 3 mln TEU. Spółka ma łącznie 235 biur korporacyjnych, w tym 97 krajowych i 138 międzynarodowych.
- MSC Mediterranean Shipping Company S.A. (Szwajcaria)
MSC Mediterranean Shipping Company S.A. to szwajcarsko-włoska firma żeglugowa, jej siedziba znajduje się w Genewie. Przedsiębiorstwo posiada 480 biur na całym świecie. Flota firmy liczy 589 statków o łącznej pojemności 3,8 mln TEU.
- MAERSK (Dania)
A.P. Moller-Maersk to duńska publiczna firma z siedzibą w Kopenhadze. Jej oddziały znajdują się w ponad 135 krajach na całym świecie. Flota firmy składa się z 712 statków o łącznej ładowności 4,1 mln TEU.
Powyższe firmy mają największe udziały w transporcie morskim, jednak stale się rozwijają, wciąż rozbudowują swoje filie na całym świecie, a także flotę. Firmy te obsługują coraz to nowsze trasy, jednocześnie mając uznanie i zaufanie klientów.
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl/
Karolina Kadłubek
Key Account Manager w firmie Globkurier.pl. Odpowiada za kontakt firmy z kluczowymi klientami. Koordynuje współpracę z przewoźnikami. Zarządza i wspiera swoim wieloletnim doświadczeniem Biuro Obsługi Klienta.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl