Przesyłki kurierskie międzynarodowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Nie jesteś pewien, jak działa transport międzynarodowy i jak nadać paczkę na Tajwan, do Niemiec lub do innych krajów na całym świecie? Zapraszamy do lektury naszego poradnika, w którym powiemy o tym, na czym polega praca firm przewozowych i czym różnią się przesyłki kurierskie międzynarodowe. Dowiesz się również, jak zorganizować firmę przewozową, jeśli planujesz cross-boarding i nie masz czasu, by samodzielnie zarządzać logistyką.
Spis treści
Kurier za granicę czy usługi poczty?
Przesyłki międzynarodowe są wysyłane każdego dnia z wielu miejsca na świecie, dzięki czemu można szybko dostarczyć niezbędne towary, bez osobistego dowozu. To ogromne ułatwienie dla klientów indywidualnych i biznesowych. Osoby prywatne wysyłają w ten sposób przedmioty do swoich rodzin i znajomych, a przedsiębiorcy wykorzystują tą metodę jako drogę do otwarcia marki na nowe rynki. Z wysyłki paczek za granicę korzystają często małe, średnie i duże sklepy internetowe.
Przesyłka zagraniczna może zostać dostarczona z pomocą Poczty Polskiej. Zaletą jest to, że punkty znajdują się niemal w każdym większym osiedlu i można je bez trudu odnaleźć. Niestety czas poświęcony na wysyłkę i wysoki koszt usługi sprawiają, że nie jest to popularne rozwiązanie.
Innym rozwiązaniem są przesyłki międzynarodowe DHL oraz realizowane przez inne firmy kurierskie. Przewidywany czas doręczenia wynosi zazwyczaj od 2 do 7 dni.
Ostatnim sposobem jest nadanie paczki za pośrednictwem prywatnego przewoźnika. Są to zwykle busy kursujące po Europie, jednak nie jest to najbezpieczniejsze ani najtańsze z rozwiązań.
Przesyłki międzynarodowe – uwaga na przepisy prawa
Kompletując paczkę do Singapuru i innych państw, należy zapoznać się z przepisami prawa. Każdy kraj ma własne zasady i ograniczenia; dodatkowo firmy kurierskie dysponują listą towarów, które nie są dopuszczone do przewozu. Lista zakazanych produktów obejmuje m.in.:
- alkohol i wyroby tytoniowe,
- pornografię,
- narkotyki,
- broń palną i amunicję,
- żywność,
- lekarstwa,
- żywe zwierzęta i rośliny,
- futra,
- pieniądze i papiery wartościowe,
- biżuterię i zegarki oraz wiele innych.
Firmy kurierskie odmawiają przyjęcia towarów niebezpiecznych oraz o wysokiej wartości ze względu na ewentualne roszczenia klienta. Jeśli chcesz wysłać paszport, antyki czy krew ludzką, także nie będziesz w stanie zrobić to z pomocą kuriera.
Transport międzynarodowy z pomocą brokera
Znakomitym rozwiązaniem dla firm jest podjęcie współpracy z brokerem usług kurierskich, takim jak nasza firma GlobKurier.pl. Dzięki temu, że oferujemy usługi 50 przewoźników i obsługujemy 192 kraje, wyślesz przesyłkę w niemal dowolny zakątek świata. Interesują cię przesyłki międzynarodowe DPD, a może świadczone przez FedEx? Z naszą pomocą uzyskasz najkorzystniejsze warunki realizacji współpracy i tanie przesyłki kurierskie.
Współpraca z brokerem to:
- szybki dostęp do cennika przesyłek zagranicznych,
- wygodna płatność za usługę,
- możliwość nadania paczek o różnej zawartości, w tym niestandardowych,
- wygoda nadania przesyłki,
- bezpieczeństwo i terminowość wysyłki,
- nadanie paczki niemal w każde miejsce na świecie.
Co wpływa na koszt przesyłki kurierskiej międzynarodowej?
Koszt przesyłki wynika z wielu parametrów, jednak podstawowym z nich jest odległość – im dalsza trasa, tym wyższa cena. Istotne są także gabaryty związane z szerokością, wysokością, głębokością oraz waga. Im większa i cięższa paczka, tym wyższa cena. Do tego wszystkiego dochodzą dodatkowe usługi takie jak wysyłka ekspresowa, konieczność ubezpieczenia paczki i inne.
Cennik znajdziesz na stronie każdego przewoźnika, wypełniając odpowiednie formularze. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z usług operatora logistycznego, który może wynegocjować bardziej korzystne ceny.
DHL, InPost, UPS przesyłki międzynarodowe – jak nadać paczkę?
Sprawdź, czy towar, który chcesz nadać, nie jest objęty ograniczeniami w transporcie międzynarodowym. Mowa o przedmiotach wymienionych wcześniej. Wybierz kuriera porównując ofertę, ceny lub skorzystaj z usług brokera.
Prawidłowo spakuj paczkę. Towar wysyłany za granicę musi mieć regularne kształty, dlatego powinien być zapakowany w prostopadłościenny karton. Nie owijaj go folią stretch ani dużą ilością taśmy klejącej, gdyż utrudnia to automatyczne sortowanie przesyłek. Jeśli towar nie zostanie umieszczony w kartonie, zostanie zakwalifikowany jako przesyłka nieregularna, co niekorzystnie wpłynie na cenę. Paczka musi mieć wolne przestrzenie wypełnione papierem, styropianem, folią bąbelkową, a na zewnątrz należy zabezpieczyć ją przed otwarciem.
Gdy wszystko jest gotowe, wystarczy złożyć zamówienie, określając gabaryty i opłacając usługę. Przesyłka międzynarodowa otrzyma swój numer przewozowy, dzięki czemu będzie można śledzić jej drogę i w razie problemów łatwo ją zlokalizować.
Poprawnie zaadresowana paczka do Singapuru i innych krajów
Nieprawidłowy adres powoduje opóźnienia i problemy z dostarczaniem paczek międzynarodowych, dlatego tak ważne jest skontaktowanie się z odbiorcą lub sprawdzenie w wyszukiwarce internetowej, jak wygląda szablon adresowy w danym kraju. Do każdej paczki dołączaj adres zwrotny na wypadek, gdyby zamówienie nie dotarło pod wskazany adres.
Na paczce powinny znaleźć się:
- nazwa odbiorcy,
- nazwa ulicy,
- nazwa miasta,
- numer mieszkania lub domu,
- obszar lub stan,
- kod pocztowy,
- nazwa kraju.
Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko błędów, napisz wszystkie dane wielkimi literami, a swój adres podaj w języku angielskim. Nie używaj więcej niż pięciu linii i zadbaj o to, by wszystkie informacje były widoczne na pierwszy rzut oka.
Kurier za granicę, który wypełnia formalności
Ciekawą opcją jest skorzystanie z dodatkowej pomocy firmy kurierskiej, która nie musi jedynie dostarczyć przesyłkę międzynarodową, ale dopełni za ciebie niezbędnych formalności. Oznacza to, że przygotuje samodzielnie list przewozowy, przeprowadzi odprawę celną, a także przekaże paczkę do innej agencji. Jeśli przesyłka będzie na granicy i okaże się, że dokumenty są błędnie wypełnione, kurier może pomóc w złożeniu korekty w urzędzie celnym. Firma przewozowa może zaoferować również usługę magazynowania, która przydaje się wtedy, gdy paczka dotrze na miejsce, ale importer nie może jej przyjąć z powodu braku miejsca lub innych okoliczności.
Dodatkowe informacje – ile czasu zajmuje transport międzynarodowy?
Na czas dostarczenia paczki do Zea, Niemiec, Singapuru ma wpływ nie tylko odległość między państwami, ale także procedury celne obowiązujące w danym kraju. Przykładowo paczka nada z Polski do Anglii zostanie dostarczona później z powodu Brexitu. Czas szacuje się na ok. 4-5 dni.
Szybkość transportu międzynarodowego zależy od firmy – przykładowo firma UPS daje możliwość skorzystania z przesyłki ekspresowej, która dociera nawet w 48 godzin. Niektórzy przewoźnicy nie oferują takich usług, dlatego warto porównać ofertę, dopasowując ją do swoich potrzeb. Paczki do Niemiec, Holandii idą średnio 2-3 dni, a do Włoch nawet 5-7 dni roboczych. Przesyłka do Irlandii Północnej może iść nawet 9 dni roboczych. Kraje skandynawskie oraz obszary spoza Unii Europejskiej będą oczekiwały nawet 14 dni na dostarczenie przesyłki.
Międzynarodowa przesyłka kurierska pozwoli ci na szybkie dostarczenie towaru
Wiesz już, na czym polega transport międzynarodowy z pomocą firm kurierskich. Omówiliśmy wspólnie ceny, czas dostawy, konieczne formalności oraz zagadnienia ważne dla przedsiębiorców. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie zajrzyj na nasz blog. Potrzebujesz usług brokerskich? Zapraszamy do kontaktu – pomożemy ci w znalezieniu najtańszego kuriera i wysłaniu przesyłki w niemal dowolne miejsce na świecie.
Zauważyłem mały problem, który może dałoby się na małą skalę rozwiązać u mnie w mieście. Znam kilka firm, które często w ciągu miesiąca przesyłają między sobą różne paczki czy dokumenty. Nie wysyłają kurierem, bo chcą by trafiało to w ten sam dzień lub następnego ranka, no i często sami to wożą (jedni wysyłają pracownika, inni w DG jadą osobiście „po drodze” do domu).
Co może pójść nie tak w zaoferowaniu im usługi polegającej na abonamencie np. 350 czy 500 zł za dwie rundki (rano i po południu) w dni robocze po każdym z tych punktów? (są niezależne od siebie, to nie jest wspólna grupa).
Pomijam kwestie matematycznych wyliczeń typu benzyna i wynagrodzenie jeżdżącego, bo to załatwi efekt skali. Ale zastanawiam się czego nie widzę, bo nie mam styczności z tą branżą. Np. zepsucie pojazdu/wypadek? Jak to z tym jest?