Rodzaje odprawy celnej
Odprawa celna to proces niezbędny do wprowadzenia towarów na teren Unii Europejskiej lub ich wywiezienia. Istnieje kilka rodzajów odprawy celnej, dobór odpowiedniej zależy od specyfiki towaru i sposobu jego przemieszczania. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o odprawie celnej, i ciesz się bezproblemowym handlem międzynarodowym.
Spis treści
Rodzaje odprawy celnej — jakie wyróżniamy?
Odprawa celna może przyjmować różne formy w zależności od przeznaczenia towarów, ich rodzaju, czy też wymagań prawnych. W handlu międzynarodowym powinniśmy znać następujące rodzaje odprawy celnej:
- Odprawa celna ostateczna – dotyczy towarów, które po odprawieniu nie opuszczają już granicy celnego terytorium i są traktowane jako towary wewnątrzwspólnotowe lub krajowe.
- Odprawa celna warunkowa (czasowa) – odnosi się do towarów, które są tymczasowo wprowadzane na terytorium celnego kraju, a po określonym czasie zostają wywiezione z powrotem. Jest stosowana głównie dla produktów prezentowanych na targach, wykorzystywanych w konkursach, a także dla towarów, które wymagają uszlachetnienia lub naprawy.
- Odprawa celna odroczona – ma miejsce, gdy urząd celny nie dysponuje pełnymi informacjami niezbędnymi do przeprowadzenia kontroli i z tego powodu musi przekazać sprawę innemu urzędowi celnemu.
Polska na globalnych rynkach
Pamiętajmy, że w przypadku Unii Europejskiej, która jest unią celną, towary sprzedawane między krajami członkowskimi nie podlegają odprawie celnej. Oznacza to, że gdy Polska handluje z innymi krajami UE, nie ma konieczności przeprowadzania odprawy celnej, towary te są traktowane jako wewnątrzwspólnotowe. Natomiast gdy Polska handluje z krajami spoza Unii Europejskiej, wymagana jest standardowa odprawa celna, w tym deklaracje celne, opłaty celne i podatki (np. VAT przy imporcie), a także przestrzeganie odpowiednich przepisów i standardów dotyczących importowanych towarów. Z jakimi państwami poza UE handlujemy najczęściej? Poza granicami Unii Europejskiej polscy przedsiębiorcy najchętniej nawiązują kontakty handlowe ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami i Kanadą. W 2023 roku wartość eksportu do USA osiągnęła 22,3 mld USD, co czyni ten kraj największym odbiorcą polskich towarów spoza UE. Dominują w nim produkty takie jak maszyny, urządzenia elektryczne, meble oraz żywność. Pierwsze półrocze 2023 roku przyniosło imponujące wyniki, eksport do wysoko rozwiniętych krajów spoza UE wzrósł o 8,8% osiągając wartość 20,8 mld EUR. Natomiast do krajów Europy Środkowo-Wschodniej wzrósł o 21,5%, osiągając 8,6 mld EUR. Szczególnie imponujące są wyniki w handlu z Wielką Brytanią, gdzie zanotowano wzrost o 7,1%, oraz z USA, gdzie wzrost wyniósł 11,7%. Wartość eksportu do krajów rozwijających się osiągnęła 14,7 mld EUR (źródło: Krajowa Izba Gospodarcza). Polscy przedsiębiorcy podbijają międzynarodowe rynki, nie zostawaj w tyle! Określ rodzaj odprawy celnej dla Twojego towaru i działaj.
Charakterystyka rodzajów odprawy celnej
Wybór rodzaju odprawy celnej zależy od:
- rodzaju towaru
- wartości towaru
- statusu przedsiębiorcy (czy jest upoważniony do korzystania z procedur uproszczonych).
Decyzja o wyborze odpowiedniego rodzaju odprawy celnej powinna być podejmowana na podstawie dokładnej analizy towarów, ich przeznaczenia oraz przepisów obowiązujących w kraju docelowym. W wielu przypadkach pomocne może okazać się skonsultowanie się ze specjalistą ds. cła lub agentem celnym, który pomoże przeprowadzić wszystkie procedury zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Odprawa celna ostateczna
Najczęściej stosowana procedura, obejmująca definitywne wprowadzenie towarów na teren UE lub ich ostateczną wysyłkę poza granice Wspólnoty. Odprawa ostateczna wiąże się z naliczeniem i uiszczeniem należności celnych, takich jak cło i VAT. Stosowana w przypadku towarów, które nie powrócą za granicę celną Unii Europejskiej. Ma na celu ustalenie opłat celnych i innych należności, a także sprawdzenie zgodności towarów z przepisami celnymi. Towary są sprawdzane pod kątem zgodności z lokalnymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa, zdrowia, ochrony środowiska oraz standardów technicznych. Ta kontrola ma na celu zapewnienie, że importowane produkty spełniają wszystkie lokalne wymagania przed ich dopuszczeniem do obrotu. Po zakończeniu ostatecznej odprawy celnej towary mogą być traktowane jak produkty krajowe i są objęte wszystkimi lokalnymi przepisami dotyczącymi handlu, podatków i regulacji. W trakcie ostatecznej odprawy celnej obliczane są i pobierane wszelkie należne cła, podatki i inne opłaty. To obejmuje cło, VAT (podatek od wartości dodanej) oraz wszelkie inne specyficzne podatki i opłaty, które mogą być wymagane w zależności od rodzaju towaru i obowiązujących przepisów.
Dokumentacja: Proces ostatecznej odprawy celnej wymaga kompletnej i szczegółowej dokumentacji, w tym faktur, listów przewozowych, certyfikatów pochodzenia, a także innych specyficznych dokumentów, które mogą być wymagane w zależności od rodzaju i pochodzenia towarów. Po jej zakończeniu towary mogą być swobodnie sprzedawane na rynku krajowym lub wykorzystywane do dalszej produkcji.
Przykład: Firma X z siedzibą w Polsce zajmuje się eksportem mebli do Stanów Zjednoczonych. Firma Z podpisała kontrakt z amerykańskim importerem na dostawę partii blatów. W takiej sytuacji firma X musi dokonać odprawy celnej ostatecznej, aby meble mogły zostać legalnie wywiezione z Polski i wprowadzone na rynek USA.
Odprawa celna warunkowa (czasowa)
Dotyczy towarów, które powrócą za granicę celną Unii Europejskiej w określonym terminie lub będą poddane uszlachetnieniu, lub naprawie. Odprawa celna warunkowa (czasowa) to specjalna procedura, która umożliwia czasowe wprowadzenie towarów na teren Unii Europejskiej (UE) z planowanym wywozem w określonym terminie. Jest ona stosowana dla towarów, które nie są przeznaczone do finalnego zużycia lub sprzedaży na terenie UE. Stosowana m.in. w przypadku towarów prezentowanych na targach, prac konkursowych, towarów przeznaczonych do eksportu po czasowej przerwie. Co ważne, odprawa warunkowa, często wiąże się z zabezpieczeniem należności celnych w formie gwarancji. To znaczy, że należności celne (cło i VAT) nie są pobierane w momencie wprowadzenia towarów na teren UE, ale są zabezpieczane kaucją lub gwarancją. Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z warunkowej odprawy?
Przykład: Firma Y z Polski zajmuje się importem i eksportem części samochodowych. Firma Y chce sprowadzić z Japonii partię nowych silników samochodowych na testy i badania. Silniki te nie są przeznaczone do finalnego zużycia lub sprzedaży na terenie Polski. W takiej sytuacji firma Y może skorzystać z odprawy celnej czasowej.
Odprawa celna odroczona
Stosowana w sytuacjach, gdy urząd celny nie jest w stanie przeprowadzić kontroli towarów z powodu braku odpowiednich narzędzi lub wiedzy. Towar zostaje przekazany do innego urzędu celnego właściwego do przeprowadzenia kontroli. Odprawa odroczona wiąże się z zabezpieczeniem należności celnych.
Przykład: Firma farmaceutyczna w Niemczech importuje nowe leki z Indii, które muszą przejść przez szczegółowe kontrole zgodności z regulacjami farmaceutycznymi EU. Leki przybywają do Niemiec i są zgłaszane do lokalnego urzędu celnego. Ze względu na ich charakter, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych testów klinicznych oraz uzyskanie zgody od Europejskiej Agencji Leków (EMA). Niemiecki urząd celny odroczy odprawę celnych leków, oczekując na wyniki badań oraz dokumenty zatwierdzające ich użycie w UE. Leki są przechowywane w kontrolowanych warunkach w magazynie celnym. Po otrzymaniu zezwolenia od EMA odprawa celna jest kończona, a leki mogą być wprowadzone na rynek niemiecki.
Handel międzynarodowy bez stresu? To możliwe!
We wszystkich przypadkach odprawa celna pozwala na bezpieczne i regulowane wprowadzenie produktów na rynek. Odprawę celną może przeprowadzić samodzielnie przedsiębiorca lub zlecić to wyspecjalizowanej firmie spedycyjnej. Koszt odprawy celnej zależy od rodzaju odprawy, skomplikowania procedury i wartości towaru. Zawsze należy pamiętać o terminowym złożeniu zgłoszenia celnego i uiszczeniu należności celnych. Handel międzynarodowy to wyzwanie, dlatego nie dokładaj sobie problemów i skorzystaj ze wsparcia profesjonalistów przy międzynarodowych wysyłkach.
W GlobKurier.pl współpracujemy z renomowanymi przewoźnikami międzynarodowymi, co pozwala nam na oferowanie szybkich i efektywnych wysyłek do takich krajów jak:
Główne kierunki wysyłek spoza UE obejmują:
- Ameryka Północna: Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk
- Ameryka Południowa: Brazylia, Argentyna, Kolumbia, Chile, Peru
- Azja: Chiny, Japonia, Indie, Korea Południowa, Australia
- Afryka: Południowa Afryka, Nigeria, Kenia, Maroko, Egipt
- Europa: Rosja, Ukraina, Norwegia, Szwajcaria
Dostępnych jest wiele opcji, które spełnią Twoje potrzeby, niezależnie od tego, czy wysyłasz mały pakunek, czy dużą paletę. Skontaktuj się z nami!