Transport morski – czym jest ETA i ETD
Szacowane i rzeczywiste czasy przybycia i wypłynięcia są niezwykle ważne dla branży morskiej. Obecnie istnieje wiele problemów związanych z dokładnym szacowaniem czasu. Powoduje to problemy, które następnie wywołują efekt domina w całym łańcuchu dostaw. Do szacowania czasu przypłynięcia i wypłynięcia statków określane są takie skróty jak: ETA i ETD. Jak rozumieć Expected Time of Arrival (ETA) i Expected Time of Departure (ETD)? Zachęcamy do lektury!
Spis treści
Wyzwania związane z określeniem terminu
Firmy i konsumenci polegają na szacunkach przybycia i dostawy przy planowaniu, ustalaniu harmonogramów i wielu innych kwestiach. Czasami przy wymianie informacji wydaje się jednak, że przewoźnicy i operatorzy logistyczni mówią innym językiem. Spedytorzy funkcjonujący w rozległym ekosystemie transportu morskiego toną w danych kontenerowych i mają ogromne trudności z ręcznym śledzeniem statków. Proces uzyskiwania terminowego i dokładnego szacowanego czasu przybycia (ETA) kontenera frachtu morskiego, a następnie wykorzystywanie go do zarządzania relacjami z klientami, może być bardzo frustrujący dla obu stron. Transport drogą morską opiera się o regularny rozkład rejsów, mimo to czas dostawy towaru zwykle jest szacunkowy. Na zmianę szacowanego czasu dostawy mogą wpłynąć warunki pogodowe (np. sztorm), ale też zatłoczony port, rolowanie kontenerów, kongestie, brak dostępu do sprzętu czy personelu oraz ograniczenia, związane z zagrożeniem epidemiologicznym.
Poprawne rozumienie pojęć
Aby jednak rozmawiać o czasie dostawy w spedycji morskiej, posługujemy się określeniami taki jak ETA (Expected Time of Arrival)) i ETD (Expected Time of Departure). Co warto wiedzieć na temat ETA i ETD? Przede wszystkim należy zacząć od zrozumienia różnic pomiędzy określeniami. Szacowany czas przybycia (ETA) w żegludze to szacowany czas przybycia statku na kotwicowisko (oczekiwanie poza portem) lub do doku. Szacowany czas wyjścia (ETD) to szacowany czas opuszczenia doku przez statek.
- ETA
Szacowany czas przybycia (ETA), kiedy oczekuje się, że statek lub statek dopłynie do określonego miejsca przeznaczenia. Pomaga również zobaczyć przewidywany czas trwania trasy statku. Celem jest, aby zawsze być informowanym o postępach oceanicznego statku żaglowego. Statek wypływający z Los Angeles będzie miał przewidywany czas przybycia do Rotterdamu. Znajomość dokładnego ETA pozwala władzom portowym przygotować się na przybycie statku. Dokładna ETA może sprawić, że całe łańcuchy dostaw będą bardziej wydajne i niezawodne, co wpłynie na interesariuszy na całym świecie.
Aby uzyskać dokładne szacunkowe czas, należy zastosować czujniki sztucznej inteligencji, Big Data i IoT. Czujniki IoT można przymocować do statków w celu śledzenia ich tras. Następnie zebrane dane można podłączyć do algorytmów sztucznej inteligencji, które mogą obliczyć szacowany czas przypłynięcia i wypłynięcia a podstawie wielu zdarzeń. Ocean ciągle się zmienia, więc to normalne, że ETA r się zmienia. Ważne jest, aby kluczowi interesariusze byli świadomi tych zmian, a władze portów lepiej przygotowywały się na przyjazdy, aby zmniejszyć zatory.
- ETD
Szacowany czas wyjścia (ETD) to szacowany czas opuszczenia doku przez statek. Jest to ważne, ponieważ ten czas pokaże, jak długo statek pozostanie w doku. Pomoże to również zarządzać, kiedy następny statek może zacumować w porcie. ETD jest również elastyczny i może być aktualizowany w celu uwzględnienia wszelkich opóźnień w tranzycie towarów do odbiorcy.
Kluczowa różnica między ETA a ETD
Jak wskazano powyżej, kluczowa różnica między szacowanym czasem przybycia a szacowanym czasem dostawy polega na tym, że ETA odnosi się do przybycia przesyłki do portu morskiego, podczas gdy ETD odnosi się do dostawy przesyłki do miejsca docelowego (tj. klienta końcowego). ETA są zatem zwykle stałe, podczas gdy ETD mogą być bardziej elastyczne i aktualizowane.
Oszczędności związane z ETA i ETD
Władze portowe potrzebują dokładnego czasu, aby zmniejszyć zatory, poprawić bezpieczeństwo i lepiej alokować zasoby oraz zwiększyć konkurencyjność swoich portów. Pozwala to władzom portowym na zmniejszenie zatorów na wodach portowych, a także ograniczenie ruchu ciężarówek poza portem. Gdy znany jest dokładny ETA i ETD, działania mogą być lepiej koordynowane dla wszystkich operacji. Na przykład ciężarówki nie musiałyby już czekać dodatkowych dni na transport ładunku, ponieważ proces zostałby zoptymalizowany. Zmniejsza to koszty i oszczędza czas. Ponadto, przy zmniejszonym zatorze, emitowane jest mniej CO2, co w równym stopniu pomaga środowisku. Planowanie i ustalanie harmonogramów statków musi zostać ulepszone ze względu na postępującą globalizację i intensywne globalne zatłoczenie. Na przykład statek może przybyć na czas do portu, ale jeśli inne statki się spóźniają, wówczas statek, który przybył na czas, może nadal czekać kilka dni przed zacumowaniem. Gdyby władze portowe wiedziały z wyprzedzeniem, mogłyby przekierować statki i lepiej zaplanować rozładunek.
Twoja firma a szacunkowy czas
Szacowny czas dostawy wpływa także na Twoje decyzje biznesowe. Czy Twoi klienci kontaktują się z Tobą, aby dowiedzieć się, kiedy dotrą paczki? Czy nieudane dostawy kosztują Twoją firmę pieniądze w postaci kosztów ponownej dostawy lub przechowywania do czasu ich odebrania? Spójrzmy prawdzie w oczy, nikt z nas szczególnie nie lubi czekać na dostawę. Dzięki dokładnemu oszacowaniu czasu przyjazdu lub dostawy możesz zapewnić swojej firmie, swoim pracownikom i klientom lepsze funkcjonowanie i spokojniejszą głowę. Budowanie relacji biznesowych opiera się w rzeczywistości na możliwości dokładnego przewidywania i komunikowania ETD klientom.
Shipping kontenerów z GlobKurier.pl
Z nami zaplanujesz transport morski krok po kroku. Naszym zadaniem jest zaproponowanie najlepszego sposobu wysyłki dla każdego klienta w zależności od indywidualnych potrzeb. Oferujemy przewozy ładunków skonsolidowanych i całokontenerowych z i do większości krajów świata. Naszym celem jest zawsze terminowe dostarczanie ładunków do miejsca docelowego. Starannie wybraliśmy niezawodnych partnerów do współpracy na całym świecie do załadunku, transportu i dostawy, a także do niezbędnego przetwarzania dokumentów importowych i eksportowych.
Wyceń za darmo swój transport morski:
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl/
Globkurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl