Transport powietrzny – specyfika
Transport powietrzny jest to najnowocześniejszy i najbardziej dynamiczny obszar w transporcie, który pozwala na przewóz towarów w najkrótszym możliwym czasie. Ze względu na specyfikę, transport lotniczy jest stosowany w przypadku towarów łatwo psujących się, drogocennych lub pilnie potrzebnych.
Spis treści
Transport powietrzny
Co roku transportem lotniczym przewożonych jest kilkadziesiąt milionów ton ładunków. W dowolnym momencie nad kulą ziemską znajduje się między 7-20 tysięcy samolotów pasażerskich i towarowych. Transport lotniczy w praktyce, to transport ładunku od nadawcy do odbiorcy z wykorzystaniem samolotu.
Jakie samoloty są wykorzystywane do przewozu ładunków?
- Liniowce – są to zwykłe rejsowe samoloty pasażerskie, które przewożą towary wykorzystując przestrzeń bagażową. Przewoźnik udostępnia przestrzeń bagażową w komercyjnych lotach pasażerskich, są to linie takie jak PLL LOT, Emirates, Quatar Airways, Lufthansa, British Airways.
- Frachtowce – to samoloty, które stale kursują na ustalonych trasach, natomiast na swój pokład nie zabierają pasażerów. Są one w pełni przeznaczone do transportu towarów, co w dużej mierze pozwala na przewóz również większych ładunków.
- Czartery – jest to nic innego jak wynajęcie samolotu, aby bezpośrednio przewiózł ładunek. Czartery nie muszą być frachtowcami, wręcz przeciwnie, często są to nieduże samoloty pasażerskie, dzięki którym można szybko dostarczyć towar do celu
Transport powietrzny – proces wysyłki towaru
Organizowaniem transportu lotniczego zazwyczaj zajmuje się spedycja lotnicza, natomiast warto znać etapy transportu lotniczego:
- Pierwszym krokiem jest dostarczenie towaru na lotnisko,
- Kolejnym krokiem jest odprawa celna w miejscu nadania,
- Następnie jest załadunek i transport na lotnisko kraju docelowego,
- Kolejnym krokiem jest odprawa celna w kraju docelowym – po weryfikacji dokumentacji celnej i uiszczeniu opłat celnych ładunek jest zwalniany,
- Ostatnim krokiem jest dostarczenie ładunku z lotniska do odbiorcy.
Transport powietrzny – zalety i wady
Zanim podejmiemy decyzję o frachcie lotniczym, warto się dowiedzieć jakie posiada wady i zalety ten rodzaj transportu.
Do zalet możemy zaliczyć:
- Szybkość,
- Łatwa dostępność, zwłaszcza w krajach bez dostępu do morza,
- Łatwość śledzenia przesyłki, można na żywo oglądać rejs samolotu,
- Ochrona delikatnego i cennego ładunku przed uszkodzeniem.
Wady frachtu lotniczego:
- Wysoki koszt,
- Dużo restrykcji oraz zakazów w związku z przesyłanym towarem,
- Szkodliwość dla środowiska, duża emisja CO2
- Mniejsza ładowność, niż w przypadku innych środków transportu.
Rodzaje transportu powietrznego
Fracht lotniczy można sklasyfikować ze względu na sposób organizacji:
- Konsolidacja – jest to wiele różnych towarów umieszczonych w jednym locie. Ta metoda zdecydowanie jest najkorzystniejsza finansowo, natomiast czas transportu może się wydłużyć o kilka dni ( ze względu na kompletację pozostałego ładunku).
- Indywidualne warunki (direct service, back-to-back) – w tym rodzaju frachtu towary są przewożone w luku bagażowym samolotu odbywającego lot liniowy. Istnieją tu ograniczenia gabarytowe, szczególnie jeśli interesuje nas najtańsza opcja – umieszczenie standardowej paczki ULD (Unit Load Device) w przedniej części samolotu. Zaletą jest tu możliwość dobrania lotu bezpośredniego do miejsca przeznaczenia,
- Czarter – ten rodzaj frachtu jest zdecydowanie najdroższą opcją, jest też najrzadziej spotykana właśnie ze względu na swoją cenę. Charakteryzuje się wynajmem całego samolotu do przewozu konkretnego towaru, należy wtedy opłacić przelot w obie strony.
Fracht lotniczy możemy także podzielić ze względu na rodzaj ładunku:
- Ładunek zwykły – jest to ładunek, który nie jest objęty żadnymi restrykcjami, np. odzież, dodatki, elektronika bez baterii,
- Ładunek specjalny – są to ładunki, które są objęte restrykcjami, np. baterie litowo – jonowe, dzieła sztuki lub też powerbanki. Przewóz takich towarów może być dozwolony, jednak pod ścisłym nadzorem i za zgodą przewoźnika.
Ile kosztuje wysyłka paczki frachtem lotniczym?
Transport lotniczy jest to trudny do oszacowania rynek. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, jednego dnia przewiezienie ładunku 1 kg kosztuje 4 USD, zaś drugiego dnia ten sam ładunek kosztuje już 20 USD. Koszt jest wyliczany na podstawie taryfy i wagi ładunku. W przypadku niestandardowych wymiarów obliczana jest waga gabarytowa.
Opłacenie przelotu to nie jest jedyny koszt jaki musimy ponieść. Dodatkowo należy pamiętać o opłatach za VAT oraz CŁO, które są naliczane od sumy wartości towarów i opłaty za transport. Podatek jest wyższy w przypadku kosztownego przewozu. Przy ładunku o niskiej wartości warto rozważyć inny rodzaj transportu, gdyż fracht lotniczy może okazać się nieopłacalny. Aby sprawdzić dokładną cenę za fracht lotniczy towaru, polecamy skontaktowanie się ze Spedytorem Globkurier.pl, który poda aktualną stawkę.
Jak długo trwa transport drogą lotniczą?
Transport lotniczy nie bez przyczyny nazywany jest najszybszym rozwiązaniem transportowym. Przesyłki nadane drogą powietrzną z każdego punktu na świecie mogą dotrzeć do odbiorcy w czasie między 3 a 5 dni. Natomiast wiadome jest, że wyjątki potwierdzają regułę, nieraz przesyłka jest u odbiorcy już następnego dnia od wylotu. Niestety wyjątki też zdarzają się w drugą stronę, przesyłki mogą być transportowane nieco dłużej, np. w 2020 roku ruch lotniczy przeżywał kryzys na całym świecie – przesyłki oczekiwały na transport tygodniami.
Podsumowanie
W dzisiejszych czasach wielu konsumentów decyduje się na transport drogą lotniczą. Frachty lotnicze oferują krótki czas dostawy, dzięki temu mogą sprostać najbardziej wymagającym klientom. Korzystanie z tego środka transportu, pozwoli sprzedawcom wyróżnić się na tle konkurencji. Szybka dostawa towaru oznacza, że ten towar równie szybko można sprzedać, a więc i generować zyski dla firmy w zaskakującym tempie.
Karolina Kadłubek
Key Account Manager w firmie Globkurier.pl. Odpowiada za kontakt firmy z kluczowymi klientami. Koordynuje współpracę z przewoźnikami. Zarządza i wspiera swoim wieloletnim doświadczeniem Biuro Obsługi Klienta.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl