Transport w relacji Polska – Chiny co nowego w 2023 roku
Po spadku cen transportu do poziomu sprzed pandemii, ceny przewozu towarów z Chin ustabilizowały się. Chiny zaniechały polityki „zero-COVID” i ich gospodarka powraca do poprzedniej formy. Jakie są prognozy na transport towarów z Chin w 2023 roku? Przewiduje się, że będzie on przebiegał sprawniej niż wcześniej. To dobry czas na wdrożenie nowych działań importowo-eksportowych w kierunku Państwa Środka.
Spis treści
Kiedy importować z Chin? Teraz!
Warto zwrócić uwagę, że obecnie stawki frachtowe na transport towarów z Chin są najniższe od kilku lat, przy czym istnieje mała szansa na dalszy spadek cen. Z tego powodu, obecny moment jest najlepszym czasem na transport z Chin. Przed wyborem metody przewozu towarów, należy porównać różne rodzaje transportu i zapoznać się z poradami dotyczącymi importu w 2023 roku.
Jak transportować z Chin?
Transport morski z Chin jest najpopularniejszym sposobem przewozu towarów z tego regionu świata. Wiosną 2022 roku przewóz kontenera 40-stopowego drogą morską z Chin kosztował ponad 11 000 USD, jednak cena ta spadła do 3000 USD na początku 2023 roku. W ciągu roku koszt przewozu kontenera spadł o ponad 70%, co oznacza, że teraz można przewieźć trzykrotnie więcej towarów niż wcześniej za tę samą cenę. Stawki frachtowe się ustabilizowały, ale istnieje ryzyko ponownego wzrostu cen. Dane wskazują, że transport morski z Chin będzie najtańszy w 2023 roku, nie da się jednak wykluczyć ewentualnych skoków cenowych. Importerzy, decydując się na taką formę transportu, muszą liczyć się z tym, że całość procesu może zająć od 35 do 45 dni. Ostateczny wybór rodzaju transportu zależy od rodzaju przesyłki, pilności dostawy, kosztów i innych czynników, takich jak ilość i rozmiar przesyłki. Jednak przewozy morskie oferują stosunkowo niskie koszty przewozu towarów, jednak czas dostawy jest dłuższy niż w przypadku transportu kolejowego czy lotniczego. W przypadku większych ładunków i mniejszej pilności dostawy, transport morski z Chin do Polski może być najlepszym wyborem.
Przeczytaj szczegóły ofertowe: Transport morski do Chin
Transport kolejowy
Zalet transportu kolejowego z Chin do Polski jest kilka. To szybszy czas dostawy w porównaniu z transportem morskim (ale wolniejszy niż w przypadku transportu lotniczego). Niższe koszty w porównaniu z transportem lotniczym. Dobra jakość usług i wyższy poziom bezpieczeństwa w porównaniu z transportem morskim. Mniejsze ryzyko uszkodzenia lub utraty towaru w porównaniu z transportem morskim. Przy planowaniu transportu kolejowego trzeba pamiętać, że ten rodzaj charakteryzuje się mniejszą elastycznością w porównaniu z transportem lotniczym, głównie ze względu na ustalony harmonogram i ograniczenia dotyczące ilości i rozmiaru przesyłek. Czas tranzytowy przewozu kolejowego z Chin do Polski do od 18 do 30 dni. To także mniejsza dostępność w porównaniu z transportem morskim, ponieważ nie wszystkie produkty i miejsca są dostępne do transportu kolejowego. Ceny transportu kolejowego LCL (drobnicy) spadły w ciągu ostatniego półtora roku (od lipca 2021 roku do stycznia 2023 roku) na trasach Ningbo-Pruszków oraz Shenzhen-Gdańsk. W pierwszym przypadku koszty transportu zmniejszyły się o około 45% (z 350 USD do 200 USD) i w drugim o 70% (z 510 USD do 160 USD). Obserwuje się zatem wyraźny trend spadkowy.
Więcej informacji: Transport kolejowy z Chin
Fracht lotniczy
Fracht lotniczy z Chin do Polski jest szybki i stosunkowo kosztowny. Jest to idealna opcja dla towarów, które wymagają natychmiastowego przewozu lub są bardzo wartościowe. Oto kilka informacji dotyczących frachtu lotniczego z Chin do Polski. Czas dostawy przeważnie trwa średnio 11 dni roboczych Koszt: jest to najdroższy rodzaj transportu, ale w niektórych przypadkach jest niezbędny ze względu na pilną potrzebę dostarczenia towaru. Przyjęło się, że fracht lotniczy jest przeważnie bardziej opłacalny dla towarów o wadze do 100 kg. Analizy wskazują na zmniejszenie kosztów frachtu lotniczego w transporcie towarów z Chin do Polski. Chociaż nadal jest to najdroższa forma transportu, sytuacja uległa poprawie, a przeciętna stawka światowa spadła z 5,4 USD/kg w 2021 r. do 3 USD/kg w styczniu 2023 r. Koszt transportu lotniczego z Yiwu do Krakowa spadł zatem o ponad 1/6, dzięki czemu stał się bardziej przystępny dla importerów.
Transport lądowy
Transport drogowy z Chin jest teoretycznie możliwy, ale w praktyce jest to bardzo rzadko stosowana metoda transportu z uwagi na duże odległości i trudności z przeprowadzeniem transportu przez różne granice i kraje. Częstą praktyką jest jednak wysyłanie transportu kolejowego do Turcji, a następnie ciężarówką do Polski.
Planowanie łańcucha dostaw
O czym pamiętać? Planowanie łańcucha dostaw z Chin wymaga uważnego przemyślenia wielu czynników. Po pierwsze, określ swoje wymagania: Przed rozpoczęciem szukania dostawców i partnerów logistycznych z Chin, zastanów się, czego dokładnie potrzebujesz. Określ wymagania dotyczące czasu dostawy, ilości zamawianych produktów i innych czynników kluczowych dla Twojego biznesu. Nie jesteś w stanie importować sam, wybierz dostawców, którzy spełniają Twoje wymagania. Przeprowadź dokładne badania rynku, aby znaleźć najlepszych dostawców z Chin, możesz posłużyć się porównywarką cen i rankingiem kurierów dostępnych w ramach platformy GlobKurier.pl. Przeprowadź negocjacje z dostawcami, aby uzyskać najlepsze ceny i warunki dostawy. Upewnij się, że masz jasno określone wszystkie wymagania, aby uniknąć nieporozumień w przyszłości. Znajdź partnera logistycznego, który zapewni Ci efektywny i niezawodny transport towarów z Chin do Polski. Upewnij się, że partner logistyczny ma doświadczenie w obsłudze międzynarodowych przesyłek i ma dobre opinie od klientów. Monitoruj cały proces transportu towarów z Chin do Polski, aby upewnić się, że wszystko idzie zgodnie z planem. Zarządzaj łańcuchem dostaw, aby uniknąć opóźnień i problemów w trakcie transportu. Analizuj swoje łańcuchy dostaw, aby znaleźć sposoby na optymalizację procesu. Możesz na przykład przetestować różne rodzaje transportu lub dostawców, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.
O czym pamiętać?
Planując transport z Chin do Polski bądź wysyłając paczki do Chin, warto wziąć pod uwagę kilka dodatkowych aspektów. Zaleca się przeprowadzenie kontroli jakości przed wysyłką, aby upewnić się, że dostarczony towar spełnia oczekiwania. Należy również zapoznać się z datami chińskich świąt, aby uniknąć przestoju w fabrykach oraz ograniczonego kontaktu z dostawcami. Warto także wykorzystać szansę i odwiedzić targi handlowe w Chinach, takie jak Targi w Kantonie. Należy zwrócić uwagę na kolejki w portach, które mogą wydłużyć czas oczekiwania na cargo, a także rozważyć dywersyfikację rozwiązań transportowych. W przypadku problemów zaleca się ustalenie marginesu czasowego na przynajmniej 10 dni. W celu wyboru najlepszej metody transportu warto przemyśleć transport morski, kolejowy, lotniczy lub drogowy, a także pełnokontenerowy lub drobnicowy. Należy również wynegocjować najlepsze dla siebie warunki Incoterms (FOB, EXW, FCA itp.) oraz rozważyć wysyłkę z Hongkongu lub Shantou do terminali w Niemczech, lub Holandii.
Warto poświęcić czas na znalezienie najlepszych dostawców i partnerów logistycznych oraz na monitorowanie i optymalizację całego procesu. To pomoże uniknąć problemów i zwiększyć efektywność swojego biznesu. Skontaktuj się z nami i skorzystaj ze wsparcia i aktualnej wiedzy ekspertów przy planowaniu transportu w relacji Polska-Chiny w 2023 roku.
Przeczytaj więcej: Paczka do Chin
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl/
Globkurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl