Wady i zalety transportu morskiego
Jeśli chcesz sprowadzić towar z Chin lub nie jesteś pewien, czy paczka do Singapuru powinna być przesłana drogą wodną, lądową, kolejową czy powietrzną, warto dokładniej zgłębić ten temat. Dzisiaj dowiesz się, jakie są wady i zalety frachtu morskiego, który jest bardzo chętnie wybieraną metodą i ma swoją długą historię. Podpowiemy, jakie towary przesyła się najczęściej w ten sposób oraz co warto wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Spis treści
Na czym polega fracht morski?
Fracht morski ma swoją długą historię, będąc do dnia dzisiejszego ważnym ogniwem w branży spedycyjnej. Odbywa się on z pomocą kontenerowców, masowców, tankowców, drobnicowców, chemikaliowców, statków Ro-Ro, do przewożenia drewna, żywych zwierząt, czyli specjalnych statków przystosowanych do transportu danego typu ładunku. Masowce są przykładowo statkami przewożącymi towar luzem w ilościach masowych, a kontenerowce konstruuje się tak, by technologicznie przewoziły przedmioty w pojemnikach o zunifikowanych rozmiarach i konstrukcji. Statki Ro-Ro przewożą ładunki na kołach, a zbiornikowce ładunki płynne takie jak gaz, chemikalia itd.
Transport morski dzieli się na:
- przybrzeżny,
- międzynarodowy,
- morski,
- krajowy,
- śródlądowy.
Statki wykorzystuje się do przewozu towarów na duże odległości, gdy czas nie jest kluczowy. Niestety warto mieć świadomość tego, że ruch wodny wiąże się z różnymi formalności, szczególnie w wybranych portach i jego zorganizowanie często wymaga pomocy operatora logistycznego.
Co warto przewozić statkami:
- meble,
- większe ilości zabawek, odzieży, przedmiotów z tworzyw sztucznych,
- elektronikę.
Czego lepiej nie przewozić statkiem:
- próbek towarów,
- produktów o krótkim terminie przydatności,
- towarów luksusowych o niskiej wadze i objętości.
Zalety transportu morskiego
Niska cena
Porównując koszty wysyłki towarów z pomocą samolotu, a transportu statkiem, druga opcja jest zdecydowanie tańsza.
Możliwość wysyłki towarów wielkogabarytowych
W samolocie nie ma możliwości wysyłki wielkogabarytowych towarów, a na statku zmieści się praktycznie każdy jego rodzaj. Można przesłać duże przedmioty, jak i tzw. drobnicę oraz produkty wymagające specjalnej temperatury. Największe masowce mają ładowność nawet ok. 200 tysięcy ton.
Wysyłka towarów niebezpiecznych
Nie wszystkie towary mogą zostać wysłane drogą powietrzną – niektóre produkty uważane za niebezpieczne przewozi się statkami, a kontenery najczęściej trafiają do portów w Gdyni/Gdańsku oraz w Niemczech.
Transport różnorodnych ładunków
Nie ma co ukrywać – fracht morski pozwala na największą różnorodność towarów, które mogą zostać połączone we wspólne kontenery, co oszczędza miejsce i zmniejsza koszty. Wiele osób przesyła meble, pojazdy, środki chemiczne, jedzenie, a nawet węgiel i tzw. drobnicę. Problemem nie są surowce suche, ciekłe, a nawet gaz. Statki transportowe są w stanie przewieźć duże ilości ładunku jednym kursem, a dzięki doświadczonej załodze cały proces przebiega bezpiecznie i sprawnie.
Bezpieczeństwo
Mimo narażenia na wilgoć i sól, paczka do Zea i do innych miejsc będzie objęta rygorystycznymi regulacjami prawnymi, by zadbać o aspekt bezpieczeństwa. Ładunek jest za każdym razem przygotowywany, zabezpieczony na czas pobytu w porcie i żeglugi.
Wady transportu morskiego
Długi czas oczekiwania
Transport morski z Chin może zająć ponad 30-35 dni, dlatego czas oczekiwania jest jego największą wadą. W razie niepogody może wydłużyć się nawet do kilkunastu tygodni. Jeśli potrzebujesz towaru szybko, lepszą opcją jest skorzystanie z frachtu lotniczego.
Brak elastyczności
W porównaniu do transportu powietrznego, transport morski jest planowany zgodnie z restrykcyjnym harmonogramem na długo przed opuszczeniem portu.
Zmienność cen
Ceny zmieniają się w zależności od miesiąca i jest to bardziej widoczne niż w przypadku innych form transportu.
Konieczność przeładunku towaru
Towar po dopłynięciu do portu musi zostać przeładowany i dostarczony w głąb kraju inną drogą, co wymaga dodatkowych pośredników. Nie musisz zajmować się tym samodzielnie, ale skorzystać np. z pomocy takich firm jak nasza, która oferuje usługi ponad 50 przewoźników w atrakcyjnych cenach.
Zanieczyszczenie środowiska
Statki transportowe pozostawiają na morzach i oceanach wiele chemicznych spalin i substancji. Tankowce zanieczyszczają środowisko naturalne.
Uzależnienie od warunków pogodowych
W zimie, jeśli dojdzie do zamarznięcia portów, statki nie są w stanie przybić w miejscu docelowym, co utrudnia transport i powoduje dodatkowe koszty. Problematyczne są również burze i wiatry, które wpływają negatywnie na bezpieczeństwo ładunków.
Podatność na uszkodzenia w razie złego zapakowania
Towary muszą być dobrze zabezpieczone przed wilgocią oraz solą. Procedury związane z zabezpieczaniem towarów transportowanych drogą morską składają się z wielu etapów, które doskonale znają firmy spedycyjne. Najbardziej narażone na korozję są wyroby metalurgiczne, maszyny i samochody. Stosuje się specjalne folie, papier antykorozyjny, pochłaniacze pary, a cenne ładunki są transportowane wraz z urządzeniami wskazującymi poziom wilgotności, temperaturę, przechył.
Uzależnienie od dróg transportu
Transport morski jest uzależniony od wytyczonych dróg transportu, szlaków morskich oraz dostępnych portów, dlatego nie jest w stanie dotrzeć w dowolne miejsce na kuli ziemskiej.
Co jeszcze warto wiedzieć o frachcie morskim?
Zdecydowana większość towarów, które są przedmiotem handlu międzynarodowego, jest transportowana z pomocą drogi morskiej. Według danych Eurostatu w samej Unii Europejskiej w 2019 roku zostało przetransportowane w ten sposób ponad 4 miliardy ton towarów.
Transport morski odbywa się najczęściej na zasadzie FOB, czyli Free on Board. Oznacza to, że dostawca jest odpowiedzialny za opłaty lokalne, odprawy celne i obsługę ładunku, a sprzedający ma dostarczyć ładunek przewoźnikowi.
Jeśli chcesz zamówić towar z Chin lub innych miejsc, musisz wiedzieć, że konieczne jest podstawienie kontenera przez armatora, przejście odprawy, ubezpieczenie towaru, jego ważenie, a następnie transport do portu, przygotowanie listu przewozowego i przesłanie dokumentów. Dopiero po dopełnieniu formalności, statek wyrusza w drogę. W procedurze FOB do momentu załadowania towaru, obowiązki leżą po stronie sprzedającego, a odpowiedzialność za następne etapy po stronie kupującego.
Kiedy transport morski się opłaca?
Transport morski jest najlepszym rozwiązaniem dla firm, które eksportują dużo towarów. Paczka na Tajwan nie poleci w ładowni samolotu, zamiast tego zostanie dostarczona z pomocą kontenera, o ile podmiotowi nie zależy na błyskawicznym czasie realizacji. Fracht morski jest również doskonałą opcją, gdy punkt A i B leżą w korzystnej lokalizacji pod kątem portów i szlaków handlowych. Z tej formy przewozu korzystają firmy przesyłające towary i niestandardowych gabarytach, których nie można nadać samolotem.
Gdy zdecydowałeś się na transport morski
Po porównaniu zalet i wad wiesz, że chcesz skorzystać z tej formy przewozu towarów? Cennik transportu morskiego z USA i innych krajów jest ustalany indywidualnie, a nasza firma może pomóc ci w zorganizowaniu usług kurierskich w niskich cenach. Jako broker usług kurierskich i profesjonalny operator logistyczny zadbamy o to, by bez względu na wielkość i wartość ładunku, wszystko dotarło na czas i w dobrym stanie. Obsługujemy aż 192 kraje, współpracując z przeszło 50 przewoźnikami.
Rozważasz skorzystanie z transportu lotniczego? Koniecznie przeczytaj inne artykuły na naszym blogu, z których dowiesz się, jakie są jego wady i zalety. Skontaktuj się także z nami, by uzyskać więcej informacji na temat cennika oraz proponowanych rozwiązań.