Co zrobić z niechcianym prezentem?
Niefortunnym skutkiem ubocznym sezonu świątecznego kierowanego przez konsumentów są niechciane prezenty. Zwłaszcza gdy tak wiele osób odczuwa presję kupowania obowiązkowych prezentów świątecznych. Pomyśl o wszystkich prezentach dla współpracowników, dla każdego dziecka w rodzinie czy prezentach dla dorosłego rodzeństwa, które przecież dawno wyrosło z tradycji wręczania prezentów. Prawdopodobieństwo, że Ty sam zostaniesz odbiorcą niechcianego prezent jest również wysoce prawdopodobna. Co zrobić z niechcianym prezentem? Sprawdź!
Spis treści
10% całej sprzedaży zostaje zwrócona
Narodowa Federacja Detaliczna szacuje, że w 2020 r. zwrócono towary o wartości około 428 miliardów dolarów, co stanowi około 10 procent całkowitej sprzedaży. W okresie świątecznym około dwie trzecie obdarowanych zwraca przedmiot. To wskazuje, że konsumenci są w pełni świadomi możliwości zwrotu gwarantujących przez przepisy prawa konsumenckiego.
Wydłużony czas na zwrot
Chociaż „30 dni po zakupie” jest normalną całoroczną polityką, większość sprzedawców dostosowuje datę zwrotu w okresie świątecznym, aby uwzględnić zwroty. Z powodu trwającej pandemii Covid-19 widzieliśmy również przedłużone regularne zasady zwrotów.
Jeśli to możliwe, zapakuj przedmiot ze wszystkimi metkami, akcesoriami i oryginalnym opakowaniem. O ile nie wymieniasz wadliwego produktu, upewnij się, że przedmiot jest w dobrym stanie. Towary zwrócone w oryginalnym opakowaniu i w nienaruszonym stanie są znacznie łatwiejsze do odsprzedaży.
Dowiedz się więcej – Jak zapakować zwracany towar?
Paragon i ewentualny recykling
Zdarza się, że osoba wybierająca prezent, przekaże Ci paragon uwzględniając ewentualną chęć wymiany produktu. Jeśli ktoś podaruje ci przedmiot i wspomni, że w pudełku znajduje się paragon, którego możesz użyć do wymiany — użyj go! Nie warto tkwić w niewłaściwym rozmiarze lub wzorze, tylko dlatego, że jesteś zbyt nieśmiały, aby skorzystać z oferty. Jeśli zostawiłeś za późno na wymianę prezentu i nie masz ochoty go sprzedawać, odpowiedzią może być recykling. Firmy takie jak H&M, Lewis czy Nike mają programy, w ramach których odkupują niechciane ubrania i buty lub oferują voucher do wykorzystania na kolejne zakupy.
Możesz zwrócić towar bez wychodzenia z domu! Zaloguj się na platformie GlobKurier.pl i zamów kuriera, który odbierze od Ciebie niechciany prezent i dostarczy do wskazanego sklepu → Jak dokonać zwrotu towaru do sklepu przez GlobKurier?
Co o zwrotach sądzą sprzedawcy?
Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, jak skomplikowanym procesem jest obsługa zwrotów. Można by pomyśleć, że zwrócone towary wracają na półkę, z której pochodzą, ale dzieje się tak tylko w połowie przypadków. Innym razem zwrócone towary są sprzedawane innym detalistom lub, co gorsza, wyrzucane. Firma Optoro szacuje, że co roku 5 miliardów zwróconych przedmiotów trafia na wysypiska śmieci. To naprawdę miażdżąca statystyka. Jeśli więc zamierzasz zwrócić prezenty lub zakupy świąteczne, zrób to w inteligentny i zrównoważony sposób. Sprytne podejście do zwrotów to najlepszy prezent dla wszystkich — czysta planeta.
Zabierz ze sobą paragon podarunkowy
Przynieś też paragon, zwłaszcza jeśli jest to paragon podarunkowy. Ogólnie rzecz biorąc, posiadanie takiego dokumentu zakazu zwiększa prawdopodobieństwo otrzymania gotówki lub kredytu sklepowego za zwrot niechcianego prezentu. Niektóre sklepy wyrażają chęć uzyskania informacji o zamówieniu w inny sposób, jeśli zgubiłeś paragon, ale nie jest to standardem.
Odsprzedaj!
Sklep nie chce przyjąć zwrotu? Jeśli nie zamierzasz użyć prezentu, możesz spróbować sprzedać go komuś innemu. Istnieje wiele platform internetowych, które pozwalają to zrobić. eBay, Allegro, platforma Olx to tylko niektóre z wielu popularnych witryn odsprzedaży. Jeśli otrzymałeś niechciane ubrania przeczytaj więcej o platformie Vinted — zrób dobre zdjęcia i zaproponuj cenę, a jest duża szansa, że potencjalni odbiorcy sami się do Ciebie zgłoszą.
Przeczytaj więcej ⇾ Jak sprzedawać ubrania na Vinted?
Możesz także spróbować sprzedać swój przedmiot w społecznościach offline. Możliwe, że któryś z Twoich znajomych, członków rodziny lub współpracowników byłby zainteresowany zakupem od Ciebie. Możesz także zareklamować przedmiot na tablicy swoich serwisów społecznościowych. Możesz także wystawić przedmiot w grupie tematycznej na Facebooku lub bezpłatnie na Facebook Marketplace. W ten sposób masz większą pewność, że przedmiot trafi do kogoś z Twojego otoczenia, kto naprawdę go chce/potrzebuje.
Wykorzystaj prezent przy następnej okazji
Przy niechcianych prezentach często toczy się debata, czy coś, co dostaliśmy na prezent możemy przekazać komuś innemu. Co z etykietą i dobrymi manierami? Dla wielu wręczenie prezentu komuś innemu jest oczywistym rozwiązaniem całego dylematu niechcianych prezentów, ale pojawiają się wątpliwości. Jeśli zastanawiasz się nad ponownym zapakowaniem i podarowaniem komuś kul do kąpieli czy świecznika, który nie pasuje do Twojego salonu, możesz spać spokojnie. Według kilku ekspertów od etykiety ponowne zapakowanie i wręczenie nieużywanego prezentu w pełni mieści się w granicy dobrych manier.
Przeczytaj więcej – 10 prezentów, które możesz wysłać kurierem!
Obdaruj kogoś innego
Jeśli nie masz czasu na ich samodzielną sprzedaż, możesz przekazać niechciane prezenty świąteczne lokalnemu sklepowi charytatywnemu i pozwolić im wykonać pracę za Ciebie.
Jeśli Twój przedmiot jest w dobrym stanie, może zostać przyjęty przez sklep charytatywny. Ten popularny w innych krajach model został przeniesiony na tereny naszego kraju i cieszy się coraz większą popularnością. Większość sklepów charytatywnych przyjmie niechciane prezenty, zabawki, książki lub ubrania. Jest jednak kilka rzeczy, które nie mogą być przyjęte przez taki sklep. Zanim przyniesiesz prezent do sklepu charytatywnego, zadzwoń i zapytaj, czy sklep będzie zainteresowany Twoim prezentem. Większość sklepów udostępnia orientacyjne listy produktów na swoich stronach internetowych.
Co zrobić z niechcianym prezentem? – Cele charytatywne
Niektóre przedmioty możesz przekazać bezpośrednio na cele charytatywne. Co warto oddać potrzebujący? Zabawki dla dzieci można podarować różnym placówkom edukacyjnym czy domom dziecka (nie zapomnij sprawdzić, co mogą przyjąć). Książki można podarować bibliotece, szkole lub innej organizacji charytatywnej. Sprzęt sportowy można przekazać lokalnym klubom sportowym. Ubrania można oddać do schroniska dla bezdomnych. Niektóre organizacje charytatywne przyjmą prezenty, takie jak meble, rowery i komputery, ale koniecznie sprawdź przed odwiedzeniem placówki, czy potrzebują danego przedmiotu.
Zawsze bądź wdzięczny i doceń intencje
Otrzymałeś kilka niechcianych prezentów, nie musisz ich trzymać z poczucia winy. Unikaj bałaganu w domu i dbaj o swoją przestrzeń. W relacjach z innymi otwarcie komunikuj swoje pragnienia. Jeśli czegoś nie potrzebujesz, sprzedaj prezent, wymień lub obdaruj kogoś innego. Zawsze jednak bądź wdzięczny i doceń dobre intencje osoby, która poświęciła swój czas i zasoby, aby sprawić Ci prezent.
GlobKurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl